Type to search

Weź oddech nad Wisłą. Warszawa zaprasza

Podziel się

– Dzielnica Wisła to letnie serce Warszawy. Tu każdy jest mile widziany. Szczególnie jeżeli chce poczuć tętniące życiem, zielone i odpowiadające na potrzeby mieszkańców miasto. Bo Warszawa to bezapelacyjna stolica wygody, zieleni i oczywiście wolnego czasu – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Sam często pływam po Wiśle łódką czy pontonem i zapewniam, że z wody Warszawa wygląda jeszcze lepiej, dlatego wszystkich zachęcam, by tego spróbować – dodaje.

Jak podkreśla Rafał Trzaskowski, od odwiedzających Dzielnicę Wisłę miasto oczekuje wyłącznie poszanowania innych osób oraz respektowania, że to przyroda jest nad Wisłą gospodarzem. – Prosimy, aby nie śmiecić i nie dewastować terenów zieleni oraz aby – spędzając czas według własnych potrzeb – nie zakłócać wypoczynku i zabawy innym osobom. Po trudnym roku pełnym wyrzeczeń, wszyscy potrzebujemy miejsca, w którym można wziąć oddech i odpocząć – zaznacza prezydent Warszawy.


– Pamiętajmy o tym, że Dzielnica Wisła stała się tym, czym jest obecnie dzięki działaniom Miasta – przypomina Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka, ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. – Nie poprzestaliśmy na jednej inwestycji, ciągle ulepszamy te tereny. Aktywnie działamy, by bulwary były miejscem przyjaznym i dostępnym dla każdego. Wydłużamy i poprawiamy ścieżki pieszo-rowerowe na prawym brzegu. W ramach budżetu obywatelskiego tworzymy nowe przestrzenie rekreacji, np. plażę Aluzyjną czy najnowszą strefę rekreacji na Gocławiu. Stale zwiększamy też liczbę koszy na śmieci i pawilonów sanitarnych – dodaje.

 

AKTYWNOŚCI 2021

Dla szukających wypoczynku

Podobnie jak w poprzednich latach, na mieszkańców czeka warszawski plażowy. Na czterech plażach można bezpłatnie wypożyczyć leżaki, sprzęt sportowy, zabawki, książki. Plażowy dodatkowo edukuje o zasadach zachowania nad Wisłą i ekologii. Ma dla plażowiczów ekopopielniczki i worki na śmieci. Dba również o bezpieczeństwo, może udzielić pierwszej pomocy, a we wszystkich innych wypadkach niezwłocznie wezwie odpowiednie służby.

Dla aktywnych

Dla osób pragnących aktywnie spędzać czas przygotowano zajęcia sportowe na plażach, m.in. jogę, szachy, siatkówkę plażową, ultimate frisbee. Do dyspozycji są także ogólnodostępne przestrzenie do gry w siatkówkę czy badmintona, siłownie plenerowe, ścianka wspinaczkowa i tory do buli. Nad Wisłą, na bulwarze Karskiego, pojawił się również serwis rowerowy, gdzie samemu, pod okiem ekspertów, można dokonać drobnych napraw i przeglądów.

Dla amatorów żeglugi i sportów wodnych 

Podobnie jak w zeszłym roku na warszawiaków czeka szeroka oferta bezpłatnych rejsów na rozmaitych jednostkach: tradycyjnych łodziach, nowoczesnych katamaranach, wygodnych szkutach. Oprócz tego, w Porcie Czerniakowskim, na chętnych czekają zajęcia z pływania na deskach SUP i jachtach Optimist oraz zajęcia z wioślarstwa czy kajakarstwa. Działają również bezpłatne promy, oferujące przeprawy przez rzekę w trzech miejscach: płyta desantu – plaża Saska, bulwar Pattona – plaża Poniatówka, bulwar Karskiego – plaża Rusałka. Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią COVID Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił również rejsy statkiem z Warszawy do Serocka.

Dla szukających wiedzy o przyrodzie

W tym roku sercem Dzielnicy Wisła jest nagradzany Pawilon Ekologiczny Kamień. Na każdą sobotę sezonu letniego zaplanowane są ekologiczne przedstawienia teatralne oraz kino plenerowe we współpracy z Green Film Festiwal, a w każdą niedzielę odbywać się będą spacery przyrodnicze dla całych rodzin. W weekendy można też po prostu odwiedzić Pawilon i posłuchać animatora, który opowiada o wyjątkowej przyrodniczo przestrzeni Golędzinowa i zaprasza do eksplorowania tego terenu. Na chętnych zgłębiania przyrody czekają lornetki i materiały edukacyjne, a na chcących wypocząć – leżaki.

Dla zainteresowanych ekologią

Zagadnienia związane z ekologią, świadomą konsumpcją oraz recyclingiem będą poruszane na bulwarze Pattona. W szklanych kubikach pojawiły się wystawy dotyczące nadwiślańskiej przyrody, żeglugi i recyclingu. Dodatkowo, w każdy weekend, uczestniczyć  można m.in. w warsztatach botanicznych, spotkaniach z przyrodnikami, happeningach, wymianach rzeczy niepotrzebnych czy warsztatach przerabiania plastiku na rzeczy ładne i użyteczne. Jak co roku, przez cały sezon, wspólnie z mieszkańcami organizowane będą zbiórki odpadów pozostawianych nad Wisłą. Na zakończenie sezonu najbardziej zaangażowani uczestnicy zbiórek otrzymają nagrodę – lot balonem.

Dla dzieci

Najmłodsi mogą korzystać m.in. z warsztatów plastycznych i przyrodniczych, nauki pływania na specjalnych żaglówkach klasy Optimist czy szerokiej oferty działań animacyjnych (teatr, warsztaty eko, warsztaty gotowania, zajęcia ruchowe, spotkania literackie dla najmłodszych itp.).

Dla kochających kulturę

Nad Wisłą organizowane będą również wystawy, w tym wystawa fotografa Macieja Mańkowskiego w Pawilonie Ekologicznym Kamień, koncerty, potańcówki, warsztaty fotograficzne, pokazy i spektakle na wodzie oraz festiwal River Lights na rzece. Jak co roku, 1 sierpnia odbędzie się również uroczysta parada łodzi „Wisła, godzina W”, organizowana przez Fundację Rok Rzeki Wisły.

Święto Wisły

W tym roku wraca także wydarzenie, które ma już 13-letnią tradycję! Na pierwszy weekend września zaplanowano spektakle na wodzie, odbywające się wzdłuż całego centralnego odcinka Wisły, od mostu Gdańskiego po Port Czerniakowski. Publiczność wypoczywająca na bulwarach i plażach będzie mogła posłuchać koncertów i podziwiać tancerzy, którzy zaprezentują się z łodzi płynących rzeką. 

Bezpiecznie nad Wisłą

Nad bezpieczeństwem czuwać będą patrole Straży Miejskiej i Policji oraz streetworkerzy. Wzorem ubiegłego roku zorganizowane zostaną dwa Punkty Bezpieczeństwa, gdzie każda potrzebująca osoba będzie mogła skorzystać z pomocy ratownika medycznego oraz psychologa. W punktach otrzymać będzie można wsparcie, poradę, jak również pomoc w wezwaniu odpowiednich służb czy bliskiej osoby. 

Współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Wydarzenia i akcje nad Wisłą, jak co roku, organizowane są we współpracy z partnerami, przede wszystkim wodniackimi organizacjami pozarządowymi, specjalistami od wypoczynku, sportu i edukacji nadwiślańskiej.