Type to search

Wybieramy najlepszą książkę historyczną minionego roku

Podziel się

Nagroda, ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady m.st. Warszawy, jest kontynuacją powstałej w 2009 roku nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych.
W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej organizatorzy liczą na zgłoszenia książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelniczek i czytelników.

Bardzo ważny w konkursie jest patron Nagrody – Kazimierz Moczarski – warszawiak, żołnierz Armii Krajowej, autor słynnych „Rozmów z katem”. Jego postawa do dziś budzi respekt i może być przykładem dla ceniących demokratyczne wartości i wolność – podkreśla Aldona Machnowska- Góra zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Konkurs

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie książki w wersji elektronicznej (w formacie epub, mobi lub pdf) na adres nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl lub trzech egzemplarzy papierowych na adres Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa z dopiskiem „Nagroda Moczarskiego”. Przed wysłaniem książek prosimy o kontakt e-mailowy. Termin zgłoszeń upływa 11 lipca 2021 roku.

Spośród zgłoszonych książek jury wybierze dziesięć nominacji, które zostaną zaprezentowane na łamach „Gazety Wyborczej”. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pieknych – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu br.

Szczegóły na: https://dsh.waw.pl/nagroda-moczarskiego