Type to search

Z Kartą warszawiaka pojedziesz dalej

Podziel się

Zmieniamy komunikację a komunikacja zmienia Warszawę. Zadbaliśmy o to żeby w stolicy podróżowało się szybko bezpiecznie i komfortowo. Unowocześniliśmy tabor, inwestując w niego 5 mld złotych, budujemy drugą linię metra. W 2014 roku wprowadziliśmy Kartę warszawiaka, zachęcając mieszkańców do płacenia podatków w stolicy i korzystania z Warszawskiego Transportu Publicznego a roku temu bezpłatną komunikację dla uczniów szkół podstawowych. Teraz przyszedł czas na kolejne zmiany, dzięki którym w portfelach mieszkańców pozostanie kilkaset złotych więcej – przypomina Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

24 maja br. radni przyjęli uchwałę zmieniającą zakres obowiązywania biletów warszawiaka i młodego warszawiaka – taryfa została uproszczona i znalazły się w niej tylko bilety ważne w 1 i 2 strefie biletowej: 30-dniowy normalny imienny w cenie 98 zł oraz bilet 90-dniowy normalny imienny w cenie 250 zł.

To duże oszczędności dla osób rozliczających się z podatku dochodowego w stolicy. Dotychczas za bilet warszawiaka, ważny w obu strefach, trzeba było zapłacić 166 zł (bilet 30-dniowy normalny) lub 406 zł (90-dniowy normalny). Teraz podróż w obu strefach będzie tańsza o kilkaset złotych rocznie, a w portfelu warszawiaka korzystającego z biletów 30-dniowych pozostanie aż 816 zł.

Jak zdobyć e-hologram?

Bilet warszawiaka lub młodego warszawiaka przysługuje mieszkańcom Warszawy, którzy rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednym ze stołecznych urzędów skarbowych. Do korzystania z tańszych biletów uprawnia tzw. e-hologram. Pierwszy raz można go zakodować na karcie miejskiej wyłącznie w wybranym Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziale Obsługi Mieszkańców. Wystarczy złożyć wniosek i jeden z dokumentów:

  • pierwszą stronę złożonego PIT-u za 2017 rok ze stemplem warszawskiego urzędu skarbowego poświadczającej rozliczenie podatku,
  • urzędowe poświadczenie odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO) wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego składanego drogą elektroniczną i wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO,
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2017 roku.

Osoby, które mają już wgrany e-hologram i nadal spełniają warunki określone w uchwale, mogą przedłużyć jego ważność – do 30 września 2019 r. – w automatach biletowych.

Dodatkowe zniżki

Ale to nie wszystko. W ramach Karty warszawiaka i młodego warszawiaka oprócz tańszych biletów można również skorzystać z dodatkowych ulg i zniżek, które oferuje już ponad 200 placówek, m.in. kina, muzea i teatry, kluby fitness i pływalnie, restauracje, szkoły językowe, ośrodki wypoczynkowe, serwisy samochodowe, kwiaciarnie oraz księgarnie. Aktualny katalog ofert znajduje się na stronie: http://karta.um.warszawa.pl/katalog.

Sami zobaczcie jak zmienia się komunikacja

Warto przesiąść się do Warszawskiego Transportu Publicznego. W ciągu ostatnich dwunastu lat na ulice Warszawy wyjechało 311 nowych tramwajów, 1167 niskopodłogowych autobusów (w tym pojazdy z napędem hybrydowym, elektrycznym i gazowym), 35 pociągów metra Inspiro i 28 nowoczesnych pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. Obecnie wszystkie linie autobusowe są obsługiwane przez pojazdy niskopodłogowe, sukcesywnie rośnie również liczba niskopodłogowych tramwajów.

Ale to nie koniec zakupów. Do 2020 roku tabor MZA powiększy się o 110 autobusów gazowych (CNG) i 130 autobusów elektrycznych, do końca 2023 r. do stolicy trafi 21 „Elfów 2”, które zwiększą możliwości przewozowe SKM i pozwolą na uruchomienie nowych połączeń do Piaseczna i Ożarowa Mazowieckiego. Zaplanowano też zakup 45 nowych składów do obsługi drugiej linii metra i 213 nowoczesnych tramwajów. 

Autobusy, pociągi, metro i tramwaje to najchętniej wybierany przez warszawiaków środek transportu, przewożą już ponad miliard pasażerów rocznie.