Type to search

Zwycięskie projekty budżetu partycypacyjnego 2019

Podziel się

Stolica rozwija się dzięki aktywnym mieszkańcom, którzy ożywiają i integrują lokalne społeczności.  Efekty pomysłów warszawiaków widać w całym mieście. Dzięki nim powstały nowe ścieżki rowerowe, siłownie plenerowe, place zabaw dla dzieci, czy nowe nasadzenia zieleni.  Mieszkańcy zgłosili do tej pory ponad 12  tys. projektów, z których realizowanych jest lub będzie ponad 3 tysiące, których budżet wyniesie ponad 260 mln zł. – Pięć edycji budżetu partycypacyjnego pokazało, że Warszawa jest bliska swoim mieszkańcom, że chcą oni współuczestniczyć w tworzeniu i zmienianiu miasta, czują się za nie współodpowiedzialni – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Zdajemy sobie sprawę, że ten partycypacyjny mechanizm trzeba udoskonalać. Rozpoczęliśmy pracę nad kolejną edycją wsłuchując się w uwagi i postulaty mieszkańców zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych czy ewaluacji. Przed nami również duże wyzwanie związane z dostosowaniem przyszłego budżetu partycypacyjnego do wymogów nowych przepisów – mówi Justyna Piwko, koordynatorka stołecznego budżetu.

5. edycja budżetu partycypacyjnego w liczbach
W ramach 5. edycji budżetu partycypacyjnego do podziału było ponad 64 miliony złotych. Mieszkańcy zgłosili 2 433 projekty, do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1 628 projektów dotyczących 18 dzielnic. Głosowało blisko 90 tys. warszawiaków. Zrealizowanych będzie 850 projektów na łączną kwotę 62 348 896 zł. W sumie oddanych zostało 89 807 głosów: 95% elektronicznie, 5% z wykorzystaniem papierowych kart. 61% osób głosujących stanowiły kobiety, a 39% mężczyźni. Najczęściej głosowały osoby w wieku pomiędzy 35 a 44 rokiem życia. Udział grup wiekowych 25-34 lata i 35-44 lata w strukturze głosujących stanowił 58%.

Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano na Białołęce. W głosowaniu wzięło udział 76 mieszkańców dzielnicy na 1000. Na kolejnych miejscach pod względem zainteresowania znalazł się Mokotów i Wilanów. Większość głosów na projekty we wszystkich dzielnicach została oddana z wykorzystaniem elektronicznego narzędzia do głosowania. Najwięcej pomysłów trafiło do realizacji w dzielnicy Bielany (83), najmniej w Wesołej (13). Obszarem lokalnym o największej liczbie zwycięskich projektów (22) jest Włochy Okęcie. Pomysłem o największej liczbie zdobytych głosów było „Zielony chodnik między Saską Kępą a Gocławiem”, które uzyskało 3 390 głosy.

• 83 – największa liczba pomysłów wybranych do realizacji (Bielany),
• 510 – liczba mieszkańców, których pomysły zostaną zrealizowane,
• 3390 – największa liczba głosów oddanych na jeden pomysł (Praga-Południe – Zielony chodnik między Saską Kępą a Gocławiem),
• 809 509 zł – najdroższy pomysł wybrany do realizacji (Bemowo – Park Górczewska – remont i przebudowa alejek etap II),
• 73 352 zł – średni koszt realizacji zwycięskiego pomysłu.

Pełna lista zwycięskich projektów na stronie: www.twojbudzet.um.warszawa.pl

Realizacja projektów        
Stan realizacji projektów z pierwszej edycji wynosi 97%, z drugiej – 93%, a z trzeciej – 86%. Czwarta edycja realizowana jest obecnie.