Type to search

Czy ogrzewanie propanem jest tanie?

Podziel się

W wielu źródłach można znaleźć informacje dotyczące ekologicznego charakteru ogrzewania propanem, a także wygody i wielofunkcyjności, jaką gwarantuje. Jednak to, co dla potencjalnych użytkowników jest równie ważne, to opłacalność różnych form ogrzewania domu. Chcemy, by było ono efektywne i tanie. Szukamy więc rozwiązań, które będą połączeniem wydajności i oszczędności. Odpowiedzią na te wymagania jest ogrzewanie propanem. Warto zainteresować się tą formą ogrzewania i przekonać się, że inwestycja w propan to doskonały wybór.

Dlaczego warto inwestować w propan?

Gaz propan to obecnie jedno z najchętniej i najczęściej wybieranych paliw opałowych do domów jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz firm. Na ogrzewanie propanem decydują się nie tylko właściciele nowo powstających domów. Często piece na gaz propan zastępują dotychczas używane metody ogrzewania. Taki trend nie jest wynikiem jakiegoś chwilowego kaprysu czy mody na ekologię – bo choć gaz propan niezaprzeczalnie jest najbardziej ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu, to posiada szereg innych zalet.

Inwestujemy w nową instalację zasilaną propanem, ponieważ jej użytkowanie jest wygodne. Piec spalający gaz płynny propan jest niemal całkowicie bezobsługowy. Wystarczy ustawić na nim docelową temperaturę w pomieszczeniach i nie martwić się o resztę. Kocioł gazowy włączy się automatycznie, gdy temperatura spadnie i wyłączy, kiedy osiągnie określony pułap. Ponadto można zadać inną temperaturę w nocy, a inną w ciągu dnia, wprowadzić rozróżnienie na dni tygodnia i weekendy, a także ograniczyć pracę pieca, kiedy w domu nikogo nie ma, bo wychodzimy do pracy i szkoły. To naprawdę ogromna wygoda, z której z chęcią korzysta coraz więcej domostw. Oprócz tego, gaz propan jest wyjątkowo wydajny, a dodatkowo – dzięki wykorzystaniu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych – możemy jeszcze bardziej ograniczyć spalanie propanu bez utraty ciepła w domu. Wysoka wydajność, w połączeniu z niskimi cenami, daje naprawdę tanie ogrzewanie propanem, na które warto się zdecydować.

Wysoka wydajność i niskie ceny – tylko z propanem

Na opłacalność ogrzewania paliwem opałowym mają wpływ dwa czynniki – jego wydajność i cena. Spalanie gazu propan prowadzi do powstawania dużych ilości ciepła. Tym samym, jako paliwo opałowe, jest on wydajny i efektywnie ogrzewa dom. Ponadto nowe instalacje gazowe wyposażane są w nowoczesne kotły kondensacyjne. Urządzenia te, dzięki wykorzystaniu procesu kondensacji, czyli skraplania pary wodnej, odzyskują część ciepła zmagazynowanego w spalinach i przekazują do wnętrza układu. Prowadzi to do zwiększenia wydajności propanu, a tym samym mniejszego spalania, dla uzyskania tej samej temperatury w pomieszczeniach. A mniejsze spalanie to czysta oszczędność. Kiedy o oszczędnościach i tanim ogrzewaniu mowa, nie można pominąć kwestii ceny gazu propan. Od wielu lat plasują się one na niskim poziomie. Co więcej, dotychczasowe podwyżki cen różnych paliw omijały gaz propan, dzięki czemu jego ceny są niemal stałe. Warto także wiedzieć, że w okresie wiosenno-letnim ceny propanu dodatkowo spadają z powodu zmniejszonego zapotrzebowania na wszelkie paliwa opałowe, w tym również na gaz propan. Dzięki odpowiedniemu planowaniu, można zaoszczędzić tankując go właśnie po tej letniej, obniżonej cenie. Spowoduje to spadek kosztów ogrzewania na cały nadchodzący sezon.

Dopłaty za zmniejszanie gazów niskiej emisji

Warto również wspomnieć o dopłacie, jaką możemy otrzymać od samorządu, decydując się na montaż instalacji gazowej zasilanej propanem. Pochodzi ona ze środków przeznaczonych na redukcję smogu i gazów niskiej emisji. Ogrzewanie propanem, jako jedno z najbardziej ekologicznych, wpisuje się w cele programu i pozwala otrzymać dotację na zakup kotła na gaz. Dofinansowanie to przyjmuje formę jednorazowej wypłaty. Jednak pozwala zmniejszyć koszt inwestycji początkowej i nieco zaoszczędzić. Tym samym przyczynia się do tego, że instalacja na gaz propan jest szczególnie opłacalna, a ogrzewanie propanemtanie.

Źródło: LPG Direct – instalacje na propan do domu