Type to search

Leczenie zębów w sedacji – zalety

Podziel się

Pomimo coraz skuteczniejszych znieczuleń i bardziej precyzyjnych procedur leczniczych część pacjentów wciąż odczuwa dyskomfort na samą myśl o wizycie w gabinecie dentystycznym. Czy można w skuteczny sposób zwalczyć te obawy? Jednym ze sposobów może być leczenie w sedacji. Oto krótki przegląd najistotniejszych zalet tego rozwiązania.

Czym jest sedacja?

Sedacja to jedna z metod leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym. Jest to właściwie stan głębokiego uspokojenia, wywołany przez odpowiednio dobrane środki farmakologiczne, które zmniejszają niepokój pacjenta. Ze względu na sposób podania środków oraz stopień oddziaływania na organizm pacjenta wyróżnia się kilka rodzajów sedacji. Te, z którymi można spotkać się najczęściej, to:

  • sedacja wziewna – przy pomocy maseczki twarzowej pacjentowi podaje się mieszaninę podtlenku azotu i tlenu (popularnie określaną jako gaz rozweselający).
  • sedacja głęboka – aby ją przeprowadzić, konieczny jest nadzór anestezjologa; polega na dożylnym podaniu środka uspokajającego pacjent zapada w płytki sen, ale zachowuje podstawowe odruchy, tj. połykanie.

Sedacja jest chętnie wybierana przez pacjentów, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych. Jakie są jej główne zalety?

Skuteczność

To jedna z głównych zalet sedacji wziewnej. Efekt jej zastosowania jest natychmiastowy, a polega na m.in. ustąpieniu napięcia, ogólnym rozluźnieniu i delikatnym oszołomieniu, co przekłada się na całkowite wygaszenie strachu i bólu (niekiedy gaz wprawia pacjentów w stan rozbawienia). Równie istotne jest to, że nawet dłuższy zabieg nie będzie uciążliwy dla pacjenta, który pod wpływem gazu zatraca poczucie czasu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, a także komfortu pracy stomatologa, istotne jest to, że pacjent pod wpływem sedacji wziewnej zachowuje właściwe odruchy (przełykanie, oddychanie) i ograniczony kontakt z otoczeniem.

Mniejszy stres

Czasem trudno wymagać od kogoś racjonalnego podejścia do wizyty u dentysty, a zwłaszcza u dzieci. W tym konkretnym przypadku nawet zwykły przegląd może skończyć się napadem histerii. Borowanie może na długi czas zniechęcić dziecko do wizyt w gabinecie dentystycznym. Rozwiązaniem polecanym przez specjalistów jest sedacja wziewna, która jest bezpieczna dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Pomoże nie tylko znieść ból, ale także zmniejszy stres i napięcie towarzyszące zabiegowi. Niektórzy pacjenci popadają wręcz w euforię. Sedacja wziewna jest więc dobrym rozwiązaniem także dla osób, które cierpią na dentofobię, ale chcą zatroszczyć się o zdrowie swoich zębów.

Komfort leczenia

Stomatolodzy stawiają dziś nie tylko na dobre efekty leczenia, ale także na ograniczenie dyskomfortu u pacjentów do minimum. Sedacja, zwłaszcza wziewna, staje się standardem w renomowanych gabinetach, a relatywnie niewielka cena jest dodatkową zachętą dla wszystkich pacjentów, którzy wciąż obawiają się wizyt w gabinecie stomatologicznym.