Type to search

Pierwsze miesiące z aparatem słuchowym – na co się przygotować?

Podziel się

Aparaty słuchowe przywracają pełnię akustycznych doznań. Szum drzew, śpiew ptaków, odgłosy przejeżdżających obok samochodów – wszystko to staje się znów dostępne dla osób cierpiących na niedosłuch. Jednak na samym początku taka ilość nowych bodźców może okazać się bardzo przytłaczająca dla początkującego właściciela aparatu. Jak poradzić sobie w pierwszych miesiącach z aparatem słuchowym? Na co się przygotować?

Na co zwracać uwagę w trakcie przyzwyczajania się do aparatu?

Niepozorne dźwięki w tle, które na co dzień są ignorowane przez mózg i wymagają dużej dozy uwagi, aby móc zdać sobie świadomość z ich istnienia, mogą okazać się bardzo uporczywe dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z aparatem słuchowym. Odpowiednie ośrodki mózgowe muszą przyzwyczaić się do filtrowania pewnych dźwięków, co wymaga czasu i cierpliwości. Ważne jest, żeby korzystać z aparatu regularnie, co pozwoli na wyrobienie odpowiednich nawyków oraz reakcji organizmu na dany typ odgłosów docierających z zewnątrz.

Osoby, które zaczynają nosić aparat, często na początku czują się przeciążone mnogością docierających do nich nowych bodźców i aby sobie z tym sprawnie poradzić, najlepiej jest stopniowo zmieniać otoczenie. Początkujący właściciel aparatu słuchowego powinien ograniczyć się do noszenia go w spokojnym miejscu, najlepiej w domowym zaciszu. Oglądanie telewizji czy rozmowa z domownikami to dobre ćwiczenia w początkowym okresie. Następnie można spróbować korzystania z aparatu w bardziej hałaśliwych miejscach lub na zewnątrz. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest regularność i niepoddawanie się w przypadku drobnych niepowodzeń.

Garść dobrych wskazówek na początek

W pierwszych dniach warto ograniczyć się do prostych ćwiczeń słuchu w domu, podczas rozmowy przez telefon czy słuchania radia. Przyjdzie jednak moment, w którym trzeba zetknąć się z głośniejszym otoczeniem. W kawiarni lub restauracji dobrze zdecydować się na stolik położony w ustronnym miejscu – pozwoli to zmniejszyć ilość bodźców. Wizyta w kinie lub w teatrze może okazać się mniej przerażająca, jeżeli w danym miejscu znajduje się pętla induktofoniczna, która poprawi jakość słyszanego dźwięku. Podczas wykładów lub zajęć szkolnych dobrze jest usiąść w pierwszym rzędzie, aby lepiej skupić się na tym, co ma do powiedzenia wykładowca. Można także poprosić go o wykorzystanie mikrofonu, jeżeli jest w wyposażeniu sali.

Czy protetyk słuchu może pomóc?

Na etapie przyzwyczajania się do aparatu słuchowego konieczna jest ścisła współpraca z protetykiem. Powinien on pokazać, jak prawidłowo zakładać i wyjmować aparat, a także jak należy go czyścić i pielęgnować. Dobry fachowiec powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania, aby rozwiać wątpliwości każdej osoby, która rozpoczyna korzystanie z aparatu słuchowego. Po pewnym okresie użytkowania urządzenia te mogą wymagać drobnych regulacji ustawień. Warto mówić specjaliście o wszystkich swoich obserwacjach, a nawet notować je, aby nie pominąć ważnych kwestii podczas wizyty.

Pielęgnacja aparatu słuchowego

Pielęgnacja aparatu zależy od jego typu, jednak niezależnie od rodzaju nie powinna zająć więcej, niż kilka minut dziennie. Jest to ważna czynność, o której należy pamiętać, ponieważ zapewni sprawne działanie urządzenia oraz przedłuży jego żywotność. Do czyszczenia aparatów wewnątrzusznych używa się najczęściej chusteczek dezynfekujących, a do aparatów zausznych konieczny będzie większy zestaw środków czyszczących, takich jak tabletki, gruszka do czyszczenia wkładki, a także pudełko czy osuszacz.