Type to search

Bieg po Nowe Życie w sercu Warszawy

Podziel się

Warszawa włącza się w popularyzację idei świadomego dawstwa organów, będąc po raz kolejny gospodarzem letniej odsłony Biegu po Nowe Życie. To niezwykłe wydarzenie pokazuje, że będąc po przeszczepie można żyć aktywnie i cieszyć się pełną sprawnością. Ważne jest jednak, by dać ludziom chorym szansę na powrót do zdrowia. Dlatego też wspólnie ze znanymi osobami już w niedzielę spotkamy się w parku Świętokrzyskim, by maszerując wspierać polską transplantologię – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Tegoroczna, warszawska edycja Biegu po Nowe Życie zapowiada się rekordowo. Na starcie stanie ponad 70 trzyosobowych sztafet składających się z przedstawicieli świata filmu, teatru, mediów, estrady, nauki i sportu, a także osób po przeszczepie. Każdy z uczestników wyposażony w kijki do nordic-walking będzie miał do pokonania trasę o długości kilometra. Start i meta, a także miasteczko biegowe, będą ulokowane przy fontannie w parku Świętokrzyskim (od strony ul. Świętokrzyskiej). Prezentacja sztafet odbędzie się o godz. 12.00, a pierwsi zawodnicy wyruszą na trasę około godz. 12.30. Wśród uczestników będzie również Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Ważna inicjatywa

Bieg po Nowe Życie to rozpoczęty siedem lat temu projekt społeczny promujący działania prozdrowotne, edukację w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizację społeczeństwa do świadomego oddawania narządów do przeszczepu i przeszczepu rodzinnego. Dotychczas odbyło się 12 edycji wydarzenia, osiem w Wiśle i cztery w Warszawie. Bieg po Nowe Życie dotyka jednego z najważniejszych tematów współczesnego społeczeństwa – problemu transplantacji narządów, świadomego dawstwa i przeszczepów rodzinnych. Wzmacnia świadomość społeczną pokazując, jak ważne są świadectwa woli. Udowadnia, że sport pozwala na szybszą rehabilitację.  

W Biegu po Nowe Życie będą uczestniczyły osoby po przeszczepieniu. To oni pokazują innym, że po przeszczepie można wrócić do normalnego życia i sprawności fizycznej to najważniejszy cel, który wyznaczają sobie organizatorzy wydarzenia. Na starcie Biegu po Nowe Życie od 2011 roku stanęło ponad pół tysiąca sztafet.

Transplantologia potrzebuje wsparcia

Od początku tego roku do lipca, we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono 849 narządów od zmarłych dawców. 554 pacjentów otrzymało nowe nerki, 10 pacjentów nerkę i trzustkę, 178 pacjentów wątrobę, 87 serce, 20 płuco. Doszło też do 37 przeszczepów od żywych dawców. To nadal za mało – potrzeby są znacznie większe. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie pod koniec lipca było 1877 pacjentów. To ciężko chore osoby, ze skrajną niewydolnością narządów, a przeszczep jest dla nich jedyną szansą na powrót do zdrowia. Najwięcej, bo aż 1116 pacjentów czekało na nową nerkę. Transplantologia potrzebuje wsparcia.

Miasto Stołeczne Warszawa jest miastem gospodarzem 13. Biegu po Nowe Życie.