Type to search

Oddaj krew – podziel się tym co najcenniejsze!

Podziel się

– To już trzecia odsłona tej ważnej, społecznej akcji. Wezmą w niej udział nasi pracownicy – wolontariusze, mieszkańcy oraz harcerze uczestniczący w zlocie harcerskim „Dziś jest Pojutrze” organizowanym w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Akcja organizowana jest we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W czasie dwóch pierwszych wydarzeń warszawiacy, wolontariusze Urzędu m.st. Warszawy i spółek Citi w Polsce: Citi Handlowy i Citi Service Center Poland zebrali w sumie ponad 20 litrów krwi.

To wspaniała inicjatywa, która w rocznicę Powstania Warszawskiego i we współudziale harcerzy nabiera szczególnego znaczenia.  Po raz trzeci – i nie ostatni w tym roku! – organizujemy zbiórkę krwi, dla tych którzy jej potrzebują. Razem możemy zdziałać więcej – w rocznicę Powstania Warszawskiego zapraszamy wszystkich warszawiaków do przyłączenia się do naszych wolontariuszy – mówi Witold Zieliński, prezes Citi Service Center Poland.
 
Akcja realizowana jest w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Program obchodów obejmuje kilkaset wydarzeń, które w ciągu 2018 roku rozgrywać się będą na terenie całego miasta i odwoływać, możliwie jak najczęściej, do lokalnej historii odzyskania niepodległości. Inaugurując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy zbierania podpisów pod przesłaniem dla przyszłych pokoleń na następne 100 lat. Powstanie z nich „Warszawska Księga Wolności”, która 10 października 2018 roku zostanie umieszczona w kapsule czasu na następne 100 lat. Więcej informacji na stronie https://stolicawolnosci.pl/

Kolejne odsłony akcji krwiodawstwa organizowanej wspólnie przez m.st. Warszawę oraz Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy:
o    13 października podczas Wielkiego Pikniku Niepodległościowego,
o    10 listopada podczas Pikniku Historycznego.
 
Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:
o    w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym,
o    spożyć lekki posiłek,
o    wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego,
o    ograniczyć palenie papierosów,
o    nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki,
o    nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu.
 
Pełne kryteria kwalifikowania kandydatów na dawców znaleźć można na www.rckik-warszawa.com.pl.
 
Program Wolontariatu Pracowniczego w Urzędzie m.st. Warszawy został wdrożony w 2017 roku i jest elementem innowacyjnego projektu „Ochotnicy warszawscy”. Więcej informacji o projekcie oraz oferty wolontariatu z całej Warszawy można znaleźć na stronie www.ochotnicy.waw.pl oraz na profilu „Ochotnicy warszawscy” na Facebook’u.