Type to search

5 przydatnych funkcji monitoringu floty

Podziel się

Monitoring pojazdów to konieczność nie tylko w przypadku wielkich międzynarodowych firm transportowych, czy koncernów paliwowych. Coraz więcej mniejszych firm zauważa ogromne korzyści, które dostarcza platforma WEBFLEET z ramienia TomTom – renomowanego producenta rozwiązań nawigacyjnych. W dzisiejszym artykule przedstawiamy 5 niezwykle przydatnych funkcji monitoringu floty dostępnych za pośrednictwem tego oprogramowania.

Informacje o stanie technicznym pojazdu

System WEBFLEET to dostęp do najważniejszych danych dotyczących pojazdu w jednym miejscu. Umożliwia rejestrowanie realnego przebiegu i otrzymywanie powiadomień dotyczących zbliżających się przeglądów technicznych. W znacznym stopniu ułatwia to planowanie przestoju pojazdu przy maksymalnym zminimalizowaniu jego nieużywania. Takie rozwiązanie daje korzyść w postaci lepszej organizacji oraz bardziej skutecznego wykorzystania floty. Platforma WEBFLEET wskazuje również na pojawienie się usterek w pojeździe i może zostać zintegrowana np. z czujnikami opon czy temperatury.

Wskazówki dotyczące bezpiecznej i ekologicznej jazdy

OptiDrive 360 to innowacyjne rozwiązanie, którego wykorzystanie przekłada się bezpośrednio na oszczędności w firmie. Polega na dawaniu kierowcy wskazówek w czasie rzeczywistym dotyczących stylu jazdy np. sugeruje zmianę biegu, zwolnienie pedału gazu, czy zmniejszenie prędkości. Wskazuje także zbyt długi czas pracy na biegu jałowym, co wiąże się z niepotrzebnym zużywaniem paliwa.

System generuje szczegółowe i elastyczne raporty dotyczące stylu jazdy kierowców. Notuje takie zdarzenia jak zbyt gwałtowne hamowanie lub skręcanie. Pozwala tak więc na zwiększenie ich bezpieczeństwa na drodze, a także innych uczestników ruchu.

Generowanie szczegółowych raportów

Platforma WEBFLEET umożliwia także generowanie szczegółowych raportów dotyczących wydajności floty. Pozwala na dowolne dopasowanie okresu, a także na wybór, czy raport ma dotyczyć konkretnego pracownika, czy całej floty.

Osoby odpowiedzialne za tworzenie oprogramowanie zadbali również o szeroką bibliotekę API, która pozwala na integrację systemu z innymi rozwiązaniami np. biurowymi. Dzięki temu nawet pracownicy biurowi zyskują korzyść w postaci odciążenia ze żmudnej pracy nad generowaniem raportów. Wszystkie dane dostępne są w przejrzystych dokumentach, gotowe do dalszego przetwarzania.

Lokalizacja wszystkich pojazdów w jednym widoku

Od systemu odpowiedzialnego za monitoring floty, która może liczyć nawet kilkadziesiąt pojazdów oczekuje się przejrzystego widoku z lokalizacją wszystkich pojazdów. System WEBFLEET spełnia najwyższe standardy w tej materii, dostarczając rozwiązań najwyższej klasy technologicznej. Pokazuje dokładne położenie każdego z pojazdów za sprawą zaawansowanego GPS. Dzięki temu dyspozytor może szybciej i skuteczniej podejmować decyzję dotyczącą przydzielenia konkretnego kierowcy do zlecenia, który znajduje się najbliższej lokalizacji danego miejsca.

Alternatywne trasy dla kierowców

Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości technologii GPS, system w ułamku sekundy generuje najlepszą z możliwych tras pod względem czasu dotarcia na miejsce. Warto jednak pamiętać, że z różnych powodów możemy decydować się na wybór innej trasy niż tej sugerowanej przez system. WEBFLEET nie zostawia kierowców i dyspozytorów bez alternatyw. Przedstawia inne możliwe trasy, które pozwolą na szybkie dotarcie do celu. Warto również wspomnieć, że w przypadku jakichkolwiek utrudnień na drogach, nawigacja na bieżąco dostosowuje trasę do sytuacji na trasie. Dzięki temu kierowcy mają komfortową świadomość, że godzina dotarcia do celu oddaje z dużą dokładnością rzeczywistość.