Type to search

Tags:

Cyrkonia – kamień niemal idealny

Podziel się

Diament jest najszlachetniejszym minerałem występującym w naturze, posiada najwyższą twardość wśród minerałów, co jest jego cechą szczególną. Diamenty są jednak minerałami stosunkowo rzadko występującymi w przyrodzie, a koszty ich wydobycia są ogromne. Wszystko to sprawia, że cena szlachetnych diamentów jest niezwykle wysoka. To zaś powoduje, że inwestorzy często lokują swoje pieniądze właśnie tychże minerałach. Wysoka cena diamentów sprawia jednak, że dla większości osób są one niedostępne. Idealną alternatywą stały się cyrkonie – kamienie niemal idealne.

Cyrkonia a diamenty

Cyrkonie są syntetycznymi kamieniami ozdobnymi, które produkuje się je w wyniku modyfikacji dwutlenku cyrkonu. Ich twardość wynosi 8, podczas gdy twardość diamentów to 10. Produkcja cyrkonii rozpoczęła się w 1973 roku i już kilka lat później cyrkonie opanowały rynek jubilerski. Są one doskonałym zamiennikiem diamentów, przy czym są znacznie od nich tańsze. Właśnie cena była jednym z głównych czynników, przez które cyrkonie stały się aż tak popularne w jubilerstwie. Z odróżnieniem cyrkonii od prawdziwych diamentów problem mają nawet najwybitniejsi jubilerzy, co wielokrotnie było poddawane próbom i badaniom.

Cyrkonia w jubilerstwie

Cyrkonie można szlifować identycznie na kształt diamentów. Szlif nie stanowi więc czynnika różnicujacego. Barwa cyrkonii do złudzenia przypomina barwę diamentów, dlatego obrączka ślubna z cyrkonią jest praktycznie nie do rozróżnienia okiem laika. Niewielkie różnice w zabarwieniu widoczne są dopiero pod mikroskopem. Wówczas na diamentach można dostrzec różnego rodzaju mikro przebarwienia i niedoskonałości. Subtelna różnica może być zauważalna również w odbiciu światła. Cyrkonie w świetle świecą się różnymi barwami, podczas gdy diamenty nie odbijają wszystkich barw.

Właściwości cyrkonii

Cyrkonie mają także tendencję do przewodzenia ciepła, co widać po umieszczeniu ich na przykład w ciepłej wodzie (staną się wówczas ciepłe), cechy tej nie posiadają diamenty. W wyniku wieloletniego użytkowania różnice są bardziej wyraźne. Diamenty nie tracą idealnego szlifu i ostrych krawędzi, podczas gdy cyrkonie się ścierają, przez co z biegiem lat tracą pierwotny kształt.

Tags:

Następny