Wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym odnotowywane są w Polsce kilkadziesiąt tysięcy razy w skali roku. O wielu takich sytuacjach nigdy się nie dowiemy. Pracownicy w obawie przed utratą pracy nie informują odpowiednich służb o takich zdarzeniach. Co warto wiedzieć o prawach pracownika? Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?
Podstawową instytucją w zakresie nadzoru nad warunkami pracy, w tym nad prawami pracownika jest Państwowa Inspekcja Pracy. Instytucja ta w oparciu o przepisy prawa pracy posiada szeroki wachlarz uprawnień mogących ochronić pracownika przed nieuczciwymi działaniami pracodawcy.
Oprócz działań interwencyjnych PIP wykonuje również standardowe czynności związane z kontrolą instytucji zatrudniających pracowników. Wśród nich znajdziemy takie czynności jak:
Chcąc należycie wykonać swoją pracę, a tym samym uchronić pracowników przed
zagrożeniami związanymi z warunkami pracy Inspektorzy PIP posiadają szereg
uprawnień, z których mogą korzystać podczas kontroli w zakładzie pracy.
Zaliczyć do mich można m. in.:
Mimo tak ogromnych możliwości, jakie przewidział ustawodawca dla uchronienia pracowników wielu pracodawców próbuje różnych sposobów, by ominąć obowiązujące przepisy prawa pracy. Być może przyczynę tego typu działań możemy upatrywać w z pozoru łagodnych konsekwencjach nielegalnych działań.
A te mogą być różne, w zależności, jakiego kalibru są przewinienia, czy to są pojedyncze przypadki oraz czy już wcześniej w danym zakładzie stwierdzono jakiekolwiek uchybienia. I tak, za naruszenie przepisów prawa pracy lub dotyczących legalności zatrudnienia nieuczciwemu pracodawcy grozi:
Znacznie poważniejsze konsekwencje czekają na firmy lub instytucje, które dopuszczają się naruszenia przepisów związanych m. in. z czasem pracy, prowadzeniem dokumentacji pracowniczych, zawieraniem umów o pracę, urlopami.
Za powyższe oraz wiele innych wykroczeń pracodawcy grozi kara od 1000 do 2000 zł, a w określonych przypadkach Inspektor PIP może wnioskować o ukaranie karą grzywny do sądu rejonowego, gdzie wysokość grzywny może dochodzić do 30000 zł. Oczywiście oprócz konsekwencji finansowych pracodawca zobligowany jest do usunięcia nieprawidłowości, z których powodu został ukarany.
Jeśli jakiekolwiek zachowania pracodawcy naruszają Twoje prawa pracownicze, warto skorzystać z pomocy radcy prawnego. Zwłaszcza jeśli chodzi jak tak skomplikowane postępowania, jak sprawy o mobbing w miejscu pracy. Decydując się na takie wsparcie, możesz liczyć na najlepsze doradztwo, odpowiednie udokumentowanie Twojego przypadku i reprezentowanie w sądzie pracy.