Type to search

Najnowsze technologie w druku sitodrukowym

Podziel się

Sitodruk jest technologią stosowaną zarówno w niskonakładowych nadrukach jak i w produkcji masowej. Niegdyś technika druku szablonowego, wywodząca się z dalekiej Japonii, dzisiaj ma zastosowanie w branży reklamowej, tekstylnej, AGD i RTV, a nawet elektronicznej (chociażby przy produkcji tzw. obwodów drukowanych). Technologie w druku sitodrukowym są stale ulepszane, a coraz bardziej zaawanasowane maszyny do sitodruku znacząco przyspieszają procesy poligraficzne i oferują coraz wyższą jakość, dbając jednocześnie o środowisko naturalne.

Rodzaje sitodruków

Współcześnie istnieje kilka rodzajów sitodruku:

  • sitodruk płaski (przygotowuje się sita z szablonem, ramkę wypełnia się emulsją, na którą po wyschnięciu układa się kliszę ze wzorem. Następnie naświetla się w kopioramie i utwardza promieniami UV, po czym resztę się wypłukuje. Dla każdego kolory potrzebny jest osobny szablon, co powoduje, że proces druku jest wydłużony, a koszty produkcji są stosunkowo wysokie),
  • sitodruk rotacyjny (stosuje się tam, gdzie trzeba zadrukować dużą powierzchnię, np. tkaninę. Drukuje się na wałkach rotacyjnych, których konstrukcja przypomina zwykły szablon. Każdy wałek barwi jednym kolorem. Sitodruk rotacyjny jest szybki i daje spore możliwości nakładania wielu kolorów),
  • sitodruk sublimacyjny i transferowy (jeden i drugi wykorzystuje zjawisko sublimacji: substancja przechodzi ze stanu stałego w gazowy. Specjalna drukarka cyfrowa nakłada farbę na podłoże, a w przypadku sitodruku transferowego najpierw na inne podłoże- np. folię, papier, a następnie docelowo np. na tkaninę. W obydwu przypadkach konieczne jest użycie wysokiej temperatury, aby przenieść wzór na materiał. W sitodruku z wykorzystaniem zjawiska sublimacji używa się barwników nietoksycznych, bezpiecznych dla użytkownika i środowiska),
  • sitodruk cyfrowy (jest to najnowocześniejsza technologia z użyciem komputerów. Za pomocą specjalnego programu opracowuje się wzór, następnie steruje wydrukiem. Jest to technologia bardzo podobna do zwykłego druku, jednak używa się innych farb i są one nakładane za pomocą rozpylania na powierzchni zadrukowywanej)

Maszyny do sitodruku

Maszyny do sitodruku można podzielić na ręczne, półautomatyczne i automatyczne. Wybór maszyny zależy przede wszystkim od planowanego nakładu druków.

Maszyny ręczne

Sprawdzają się w przypadku druków niskonakładowych, na przykład dla małych agencji reklamowych. Można na nich drukować na wszystkich powierzchniach (na szkle, metalu, tworzywach sztucznych, foliach, papierze i na tkaninach). Są małe i lekkie, proste w budowie i obsłudze.

Maszyny półautomatyczne

Maszyny półautomatyczne służą- w zależności od modelu urządzenia- do wydruków płaskich i okrągłych. Parametry wydruku ustawia się na panelu sterującym maszyny. Napęd takiego urządzenia jest albo elektryczny, albo pneumatyczny. Maszyny półautomatyczne mają pełną regulację w osiach X,Y,Z oraz kątów. Dostępne są maszyny z sitem unoszonym równolegle oraz z uchylnymi ramionami.

Maszyny półautomatyczne do sitodruku na płasko i okrągło stosowane są do zadruków takich elementów, jak: szklanki, butelki, świece. W prosty i szybki sposób urządzenie przezbraja się z płaskiego na okrągły.

Maszyny automatyczne

Masowa produkcja długopisów, świeczek, opakowań kosmetycznych czy farmaceutycznych i tym podobnych najefektywniej przebiegnie na maszynach do sitodruku automatycznych. Są w pełni elektryczne, załadunek i rozładunek jest automatyczny i można drukować jednocześnie dwa rodzaje druków. Maszyny automatyczne wyposażone są w systemy suszenia IR lub UV.

Karuzele do sitodruku

Z myślą o produkcjach masowych skonstruowano karuzele do sitodruku, zarówno ręczne, jak i automatyczne. Są to maszyny, mające stoły, na których zadrukowywane są przedmioty, kilka jednocześnie.

Tunele suszące i podsuszarki międzyoperacyjne

Do suszenia i utrwalania różnych materiałów, z użyciem różnych technik sitodruku, służą tunele suszące i podsuszarki międzyoperacyjne (które mogą pełnić funkcję urządzenia peryferyjnego i być podłączone bezpośrednio do korpusu maszyny drukującej).

Podsumowanie

Maszyny do sitodruku usprawniają i przyspieszają proces barwienia i produkcji. Na rynku dostępne są zarówno małe poręczne urządzenia dla firm z niewielkimi nakładami, jak i wielkie mechanizmy przeznaczone do produkcji masowej wraz z dodatkowymi modułami usprawniającymi sitodruk.