Type to search

Optymalizacja podatkowa – dlaczego warto?

Podziel się

Optymalizacja podatkowa, choć jest legalna, budzi kontrowersje. Wszystko ze względu na pewne ryzyko, jakie podejmują firmy, aby wypracować korzyści. Z czym się ono wiąże? Jakie działania należy podjąć?

Na czym polega optymalizacja podatkowa?

Głównym założeniem optymalizacji podatkowej jest podjęcie działań mających na celu obniżenie obciążeń podatkowych lub uniknięcie ich płacenia, oczywiście zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym. W ramach podejmowanych działań wdrażane są rozwiązania, których celem jest optymalizacja kosztów generowanych przez przedsiębiorstwo.

Ważne, aby optymalizację podatkową wykonać z pomocą profesjonalnego biura rachunkowego. Outsourcing tych usług jest niezwykle istotny dla wypracowania najlepszych efektów, przynoszących realne korzyści dla przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto wykonać optymalizację podatkową?

Wszystkie działania, jakie podejmie kancelaria doradztwa podatkowego w ramach optymalizacji podatkowej, mają na celu zmniejszenie wysokości obciążeń podatkowych do poziomu atrakcyjnego dla przedsiębiorcy. Wszystkie podejmowane działania mieszczą się oczywiście w granicach prawa. Nie ma tutaj mowy o nielegalnej działalności.

Efektywna optymalizacja podatkowa musi dotyczy wszystkich obszarów firmy, bez wyjątku. Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych analiz podatkowych, przychodów i kosztów, a także uwzględnienie przyszłych wydatków. Każdy koszt ma ogromne znaczenie dla wypracowania najlepszych korzyści finansowych.

Jakie działania można określić jako optymalizację podatkową?

Najlepiej jest pokazać, jak działa optymalizacja podatkowa na konkretnych przykładać. Za tę formę działań wykonywanych przez biura rachunkowe można uznać prowadzenie spółki osobistej zamiast kapitałowej, co pozwala na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Innym przykładem są zagraniczne spółki holdingowe, podatkowe grupy kapitałowe, a także działanie w specjalnej strefie ekonomicznej.

Jeżeli jesteś płatnikiem podatku dochodowego, biuro rachunkowe na pewno zaproponuje Ci obniżenie podatków poprzez łączenie różnych źródeł dochodów na zasadach ogólnych, wybór konkretnej, korzystnej formy opodatkowania, która będzie wiązała się z obniżeniem wysokości miesięcznych podatków. Bardzo popularną formą polecaną przez większość biur rachunkowych jest także amortyzacja, którą możesz wliczyć do comiesięcznych kosztów prowadzenia działalności. Może to być zakup samochodu, drogiego sprzętu komputerowego czy innego niezbędnego wyposażenia do biura.

Optymalizacja podatkowa jest bardzo korzystna

Kancelaria doradztwa podatkowego na pewno zaproponuje ci optymalizację podatkową, jeżeli przeanalizuje wszystkie dokumenty, twoje wydatki, jak i aktualne przychody. Model działań zostanie dopasowany do twojej sytuacji, co pozwoli na znaczącą redukcję zobowiązań podatkowych.

Podkreślamy jeszcze raz, optymalizacja podatkowa jest w pełni legalna, a wszystkie podejmowane działania odbywają się w granicach przepisów prawa podatkowego. Nie może tutaj być mowy o nadużyciach. Przepisy są po to, aby z nich korzystać i przechylać szalę korzyści na swoją stronę. Z pomocą profesjonalnego biura rachunkowego zdecydowanie będzie to możliwe.