Wkręty do regipsów nazywane są zamiennie także wkrętami do płyt gipsowych. Są one bardzo mocno rozpowszechnione w pracach budowlanych, remontowych i innych tego typu. Pozwalają na efektywne łącznie płyt z powierzchniami drewnianymi, lub profilami stalowymi. Poniżej przedstawiamy bliżej te elementy, podpowiadając jednocześnie, które z nich warto wybrać.
Wybór konkretnych wkrętów do montażu płyt kartonowo-gipsowych może stwarzać wiele problemów. Szczególnie kłopotliwe jest to dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pracami budowlanymi. Oczywiście podobne wątpliwości mogą mieć też niedoświadczeni domowi majsterkowicze. Na szczęście nie jest, aż tak trudno rozgryźć ten temat jak może się wydawać. Najpierw jednak przyjrzyjmy się nieco bliżej samym płytom gipsowo-kartonowym. Ich początków należy szukać w Stanach Zjednoczonych, gdzie konstruowano różnorodne zabudowy w lekkim systemie, zawierające stelaż i gips. Dodatkowo użytkowane były także drewniane stelaże wypełniane już w końcowej fazie gipsem. Po jakimś czasie jednak zauważono, że takie działania pochłaniają zbyt wiele czasu, w efekcie czego podjęto prace nad usprawnieniem całego procesu. Właśnie w wyniku tych usprawnień pewna Amerykańska firma stworzyła wyrób, w którym gips został sprasowany oraz obłożony z obu stron twardym kartonem. Tak właśnie powstały płyty gipsowo-kartonowe znane do dzisiaj. Warto też wspomnieć o samych rodzajach płyt. Wyróżnić możemy tutaj te w odmianie białej, zielonej (wodoodpornej), utwardzonej, czy też ognioodpornej. Ten ostatni rodzaj należy już do nieco bardziej specjalistycznych wyrobów, gdyż najczęściej znajduje zastosowanie w produkowaniu zabudów w miejscach użyteczności publicznej, w których wymagane jest spełnienie odpowiednich norm określonych przepisami przez zastosowane materiały.
Tak jak wspomnieliśmy na samym początku, do montażu płyt muszą być stosowane odpowiednie elementy. Jest to kluczowa kwestia nie tylko na powodzenie całego procesu, lecz także na stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji. Najpowszechniejszą praktyką we współczesnych trendach budowlanych jest przykręcanie ich na wkręty. Dzięki temu istnieje możliwość pewnego zamocowania płyty do stelaża. Na rynku dostępne są więc specjalne wkręty pozwalająca na montaż płyt do metalowych stelaży. W praktyce bardzo często używa się ich, chociażby do mocowania obrazów, co sprawia, że kotwienie stoi na wysokim poziomie. Oczywiście tak jak w przypadku wielu innych działań konstrukcyjnych, także i tutaj należy przestrzegać pewnych zasad. Najważniejszą z nich będzie prawidłowe dobranie rozmiaru wkrętu. Oznacza to zatem, że jeśli do metalowych stelaży mocowane są płyty, to wówczas w zupełności wystarczą stosunkowo lekkie wkręty. Jeżeli natomiast przystępujemy do prac mających na celu zabudowanie np. konstrukcji nośnych, to wtedy trzeba zadbać o to, aby kotwienie było odpowiednio oddalone od płyty, do czego użyjemy też wkrętów o wydłużonej długości.
inspiracja: azmet.com.pl – śruby ciesielskie