Type to search

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?

Podziel się

Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Dla nikogo nie powinno być więc zaskoczeniem to, że przyszłe mamy marzą o profesjonalnej pomocy ginekologicznej. Teoretycznie, każdy lekarz o takiej specjalności może z powodzeniem prowadzić ciążę. W praktyce jednak, wybór odpowiedniego specjalisty wcale nie jest prosty.

Ważne cechy osobowe

Pacjentki udające się do ginekologa raz na rok na badania kontrolne, zwykle nie poświęcają zbyt wiele uwagi jego charakterowi. Wizyta nie trwa zwykle dłużej niż kwadrans, profesjonalista nie musi być więc komunikatywny i empatyczny, aby kobieta wyszła z gabinetu z przekonaniem, że zaopiekowano się nią w prawidłowy sposób. Prowadzenie ciąży wiąże się jednak ze znacznie częstszymi spotkaniami lekarza i pacjentki. I choć nie muszą oni stać się przyjaciółmi, mile widziane jest nawiązanie takiej relacji, która zapewni komfortowe warunki współpracy każdej ze stron.

Dobry ginekolog prowadzący ciążę jest zwykle opisywany jako lekarz nie tylko opanowany i cierpliwy, ale również wzbudzający zaufanie. Dla przyszłej mamy wszystko nagle staje się nowe i żadna reakcja jej organizmu nie wydaje się oczywista. Tylko empatyczny lekarz rozumiejący jej potrzeby jest więc w stanie prowadzić ciążę tak, aby oszczędzić stresu kobiecie czekającej na przyjście na świat dziecka.

Prywatnie czy na NFZ?

Choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby prowadząc ciążę korzystać ze wsparcia państwowej służby zdrowia, coraz mniej kobiet decyduje się na takie rozwiązanie. Za prywatną opieką medyczną przemawia, w ich przekonaniu, przede wszystkim to, że wizyty odbywają się w bardziej komfortowym otoczeniu. Ginekolog prywatnie zwykle może pochwalić się nie tylko tym, że spotkania w jego gabinecie mają miejsce dokładnie o takiej porze, w jakiej zostały umówione. Jego mocną stroną jest też dostęp do wysokiej jakości sprzętu, zlokalizowanego zazwyczaj w samym gabinecie. Możliwość skorzystania z niego w każdej chwili pozwala na szybkie rozwianie najmniejszych nawet wątpliwości, co do stanu, w jakim znajduje się płód. Nie wymusza też na ciężarnej umawiania się na dodatkowe wizyty tylko po to, aby wykonać jeszcze jedno badanie USG.

Sprawdzony system rekomendacji

Nie wszystkie obietnice, z jakimi można zapoznać się na stronach www gabinetów ginekologicznych, mają pokrycie. Szukając ginekologa, który podejmie się prowadzenia ciąży, warto więc zainteresować się również tym, jak rzeczywiście może wyglądać współpraca z nim. Tu przydatne okazują się rekomendacje. Najcenniejsze z nich są te, które pochodzą od znanych nam osób. Jeśli jednak nikt nie ma osobistych doświadczeń z lekarzem odpowiedzialnym za prowadzenie ciąży, warto zwracać uwagę także na te opinie na temat ginekologów, które można dziś znaleźć w Internecie.

Dobry ginekolog prowadzący ciążę powinien być lekarzem nie tylko znającym się na swoim fachu, ale również wrażliwym na potrzeby kobiety oczekującej na przyjście na świat dziecka. Tylko takie połączenie daje pewność, że kolejne spotkania nie będą źródłem niepotrzebnego stresu.