Type to search

Budżet obywatelski – nowe wiaty i mural

Podziel się

Budżet obywatelski – nowe wiaty i mural

Budżet obywatelski – nowe wiaty i mural

Zarząd Transportu Miejskiego, w ramach budżetu obywatelskiego 2020, ustawi pięć nowych wiat przystankowych na Pradze-Południe i w Ursusie, a na stacji metra Ursynów pojawi się mural z inż. Karwowskim i Maliniakiem. Planowany koszt realizacji projektów to prawie 344 tys. zł. Łącznie oddano na nie ponad 4,5 tys. głosów.

W czwartek, 3 października ogłoszono wyniki głosowania w budżecie obywatelskim. Pod głosowanie zostało poddanych 13 projektów „komunikacyjnych”. Zgodnie z wynikami głosowania, Zarząd Transportu Miejskiego zrealizuje w przyszłym roku trzy projekty.

Projekt, który otrzymał najwięcej (2 678 głosów) został zatytułowany: „Dość moknięcia. Brakujące wiaty na przystankach autobusowych na Pradze-Południe”. W jego ramach zostaną ustawione cztery nowe zadaszenia na przystankach: ROZŁUCKA 02, SZPITAL GROCHOWSKI 02, ŁUKOWSKA 01 i PERKUNA 02. Jednocześnie przystanek przy Szpitalu Grochowskim zostanie przeniesiony z ul. Cyraneczki na ul. Grenadierów.

– Wszystkie przystanki powinny mieć wiaty. ZTM regularnie montuje brakujące wiaty, ale kolejka oczekujących przystanków jest bardzo długa – uzasadniał autor projektu. – Tą metodą próbujemy przyspieszyć ten proces w naszej dzielnicy.

Drugi, pod względem liczby oddanych głosów (1 356 głosów) jest projekt „Murale metra – pociąg do sztuki”. Na stacji Ursynów, na szybie windy zostanie namalowany mural z serialowymi bohaterami – inż. Karwowskim i Maliniakiem. To oni w latach 70. i 80. XX w. „budowali”  warszawskie osiedla. Dodatkowo Andrzej Kopiczyński, wcielający się w rolę Karwowskiego, przez wiele lat mieszkał na Ursynowie.

Zdaniem autorów projektu pozwoli to na „podniesienie estetyki przestrzeni i wkomponowanie w nią sztuki wizualnej”.

Ostatni (506 oddanych głosów) z projektów to „Zakup i montaż wiaty przystankowej na przystanku ZTM KONOTOPSKA 01 na linii autobusu 194”. Autorka uzasadniała swój pomysł: – Brak wiaty przystankowej szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest kłopotliwy dla coraz większej liczby osób korzystających z komunikacji publicznej.  

W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy decydują na co zostanie wydana część budżetu miasta lub dzielnicy. Sami mieszkańcy przygotowują propozycje projektów, które – ich zdaniem – warto zrealizować. O tym, czy projekty zostaną wcielone w życie decydują w drodze głosowania mieszkańcy miasta. Projekty, które zyskają najwięcej głosów, są realizowane. Pierwsza edycja budżetu odbyła się  w 2015 roku.

W tegorocznej edycji mieszkańcy mieli do wyboru 1 425 projektów, w tym 13 „komunikacyjnych”. Od 6 do 23 września oddano ponad 100 tys. głosów. Mieszkańcy wybrali do realizacji łącznie 414 projektów – 29 ogólnomiejskich i 385 dzielnicowych.   Kwota tej edycji budżetu obywatelskiego wynosi ponad 83 mln zł.

Więcej informacji o budżecie obywatelskim na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl

Na zdjęciu: Gala ogłoszenia wyników budżetu obywatelskiego 2020; fot. Maksymilian Chołuj

opublikowano 4 października 2019r.
ostatnia aktualizacja 4 października 2019r.