Type to search

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata znów na żywo od jutra w Warszawie

Podziel się

Muzyka tradycyjna, w postaci wspólnego grania, śpiewania i tańca tworzy poczucie wspólnoty, którego po miesiącach pandemicznej izolacji wszyscy bardzo potrzebujemy – podkreślają organizatorzy. Nie pierwszy już raz przygotowali edycję mocno zwróconą ku Wschodowi, z udziałem gości zza wschodniej granicy.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata „Patrząc na Wschód” będzie wypełniony śpiewem  w zespołach i solo, w monodii i wielogłosie, a capella i z instrumentami, pieśniami obrzędowymi i przyśpiewkami. Przygotowano dwa specjalne koncerty: “Przesilenie” (16 czerwca), z pieśniami z Polesia i Wołynia oraz “Posłuchajcie ja was proszę…” (17 czerwca) ze śpiewanymi opowieściami, najczęściej z towarzyszeniem liry, w których usłyszymy m. in. Adama Struga, Jacka Hałasa, Kaję i Janusza Prusinowskich, zespół Z Lasu i gości z Ukrainy: Andrija Liaszuka i zespół Horyna.

Jak zwykle będzie też muzyka taneczna. Obecny zawsze na festiwalu oberkowy i mazurkowy repertuar poszerzony zostanie tym razem o tańce łuku Karpat, od Żywca po Maramuresz (koncert “Cztery strony Karpat”, 18 czerwca). Obok muzyków z Beskidu Żywieckiego i Podhala wystąpi kapela Hudaki Village Band z muzyką Zakarpacia, romską i rumuńską. 

Festiwal tradycyjnie rozpocznie się koncertem Laureatów Konkursu Stara Tradycja (15 czerwca). A Finałem Festiwalu będzie całodzienne Targowisko Instrumentów i Noc Tańca, czyli całonocnych koncertów z muzyką do tańca. Na Targowisko Instrumentów zapraszani są twórcy z całej Polski. Można na nim zakupić tradycyjne instrumenty, ale można też po prostu je obejrzeć, dotknąć, przyjrzeć się ich budowie. Podczas sobotniego spotkania nie zabraknie Małych Mazurków muzycznych atrakcji dla dzieci.

Całość odbywa się w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Krakowskim Przedmieściu 66. Część wydarzeń (koncerty oraz fragment Nocy Tańca) będzie transmitowana online na profilu Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata Bemowskiego Centrum Kultury oraz Domu Kultury TuPraga.

Projekt jest współfinansowany przez Miasto st. Warszawę.

Więcej informacji na stronie www.festivalmazurki.pl