Type to search

Koronawirus – ważne informacje w kilku językach

Podziel się

Warszawa na bieżąco informuje cudzoziemców o wszystkich zaleceniach i zmianach związanych z zagrożeniem epidemicznym w Polsce. Mieszkańcy i turyści mogą śledzić komunikaty m.in. w języku angielskim, rosyjskim, ukraińskim i wietnamskim.

Stolica uruchomiła specjalne kanały informacji, gdzie na bieżąco zamieszcza obostrzenia i wskazówki dotyczące sytuacji cudzoziemców w Polsce w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa Covid-19.
 
Na stronie um.warszawa.pl/koronawirus pojawiły się zakładki dedykowane osobom posługującym się językiem angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Udostępniane są tam najważniejsze aktualności ze strony głównej, m.in. zmiany w działaniu placówek edukacyjnych, transportu publicznego, urzędów, szpitali a także informacje o pomocy sąsiedzkiej. Niektóre komunikaty, np. o rekrutacji do przedszkoli i szkół tłumaczone są również na język wietnamski.
 
W Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115 można znaleźć informacje o funkcjonowaniu miasta i o koronawirusie w Warszawie w języku angielskim. Na podstawie pytań od mieszkańców powstaną kolejne wskazówki przetłumaczone na kilka języków. Znajdą się tam odpowiedzi m.in. o zamkniętych granicach Polski czy zakazie transportu transgranicznego.
 
Na stronie Stołecznego Biura Turystyki i fanpage’u Go to Warsaw zamieszczane są komunikaty związane z dostępnością warszawskich atrakcji oraz zalecenia w zapobieganiu zakażenia koronawirusem, przygotowane przez polskie Ministerstwo Zdrowia w języku angielskim, niemieckim, chińskim, wietnamskim, rosyjskim oraz ukraińskim.
 
Od środy, 18 marca Centrum Wielokulturowe w Warszawie obsługuje  specjalną infolinię:
•    w godz. 9.00-13.00 – w języku polskim, rosyjskim, angielskim i gruzińskim,
•    w 13.00-17.00 – w języku polskim i angielskim.
 
Konsultanci będą przekazywać m.in. zasady postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem  Covid-19 oraz wskazówki, np. jak korzystać z pomocy lekarskiej, zwłaszcza w przypadku osób nieubezpieczonych i o nieuregulowanym statusie. Cudzoziemcy moją uzyskać także poradę na temat niezbędnych formalności związanych z legalizacją pobytu w sytuacji ograniczonego działania urzędów. Informacje można także znaleźć na stronie centrumwielokulturowe.waw.pl oraz fanpage’u Centrum Wielokulturowego w Warszawie. Wszystkie usługi poradnicze placówki – prawnik, doradca zawodowy i integracyjny, doradztwo ds. legalizacji pobytu oraz wsparcie psychologiczne – są kontynuowane zdalnie poprzez komunikator Skype i mailowo centrum@cww.waw.pl.
Przestrzeń Centrum Wielokulturowego, przy ul. Jagiellońskiej 54 jest zamknięta dla odwiedzających obecnie do 27 marca.

Informacje o działaniach Warszawy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na: www.um.warszawa.pl/koronawirus