Type to search

Usuwanie tatuaży przy pomocy lasera

Podziel się

Słowo tatuaż pochodzi od polinezyjskiego słowa „tatau” oznaczającego malowidło. Obecnie tatuowanie uznawane jest za technikę zdobienia ciała, polegającą na wprowadzaniu do skóry właściwej barwnika za pomocą specjalnych igieł. Chociaż wykonane zdobienie ma charakter trwały, na rynku istnieją różne metody usuwania tatuaży. Do najbardziej skutecznych należy zabieg wykorzystujący światło lasera.

Na czym polega laserowe usuwanie tatuaży?

Istota działania lasera jest bardzo prosta i polega na niszczeniu umieszczonego pod skórą barwnika przy użyciu wiązki światła. Światło padające na tatuaż powoduje rozbicie pigmentu na mniejsze cząsteczki. Cząsteczki te zostają stopniowo wchłonięte przez komórki organizmu nazywane makrofagami, a następnie wydalone poprzez układ limfatyczny. W gabinetach medycyny estetycznej najczęściej wykorzystuje się lasery nanosekundowe lub pikasekundowe emitujące bardzo krótkie impulsy świetlne. Ilość zabiegów potrzebnych do całkowitego usunięcia tatuażu uzależniona jest m.in. od koloru zastosowanego barwnika. Najłatwiej pozbyć się ciemnych zdobień, a najtrudniej tych w kolorze żółtym. Jest to spowodowane tym, że żółte barwniki w niewielkim stopniu pochłaniają fale świetlne emitowane przez laser.

Jak przebiega usuwanie tatuaży?

Usuwanie tatuaży przy użyciu lasera jest dosyć kosztowne i czasochłonne. Za jeden zabieg należy zapłacić od 500 zł do 1200 zł. Cena zabiegu uzależniona jest od renomy kliniki, a także wielkości zdobienia znajdującego się na skórze. Należy pamiętać, że do całkowitego pozbycia się tatuażu nie wystarczy jedna sesja. W zależności od koloru, ilości oraz głębokości wprowadzonego barwnika, konieczne może być przeprowadzenie od trzech do dziesięciu sesji. Pomiędzy kolejnymi zabiegami wymagana jest przerwa wynosząca od czterech do ośmiu tygodni. Jest to czas potrzebny do całkowitego wygojenia się skóry. Po każdej kolejnej sesji intensywność tatuażu zmniejsza się o ok. 50 procent. Zabieg przy użyciu lasera nie jest bolesny, dlatego zwykle jest przeprowadzany bez znieczulenia.

Przeciwwskazanie i ryzyko powikłań

Nowoczesne urządzenia stosowane w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Z tego rodzaju zabiegów nie mogą korzystać jednak osoby cierpiące na choroby tkanki łącznej, infekcje skórne, przyjmujące leki fotouczulające oraz pacjenci, u których występują skłonności do powstawania bliznowców. Istotnym przeciwwskazaniem jest również cukrzyca, a także występujące zaburzenia krzepnięcia krwi. Laserowego usuwania tatuażu nie należy wykonywać u pacjentów zażywających aspirynę, a także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Osoby poddające się zabiegom muszą liczyć się z tym, że nie wszystkie tatuaże uda się usunąć w całości. Może także dojść do lekkiego odbarwienia się skóry w miejscu stosowania lasera. Zdarza się, że tuż po przeprowadzonym zabiegu przez kilka dni na skórze widoczna jest lekka opuchlizna oraz zaczerwienienie. Aby uniknąć powikłań i przyspieszyć proces gojenia, trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Należy unikać opalania, kąpieli w wannie i basenie, a także korzystania z sauny. Zalecane jest stosowanie preparatów natłuszczających skórę.

Tatuaż to zdaniem ekspertów jeden ze sposobów na wyrażenie siebie i pokazanie swojej osobowości. Niektórzy traktują tego rodzaju zdobienia na skórze jako swego rodzaju dzieła sztuki. Bez względu na motywy, warto pamiętać, aby decyzja o wykonaniu tatuażu była dobrze przemyślana. Być może dzięki temu uda się uniknąć kosztownych laserowych zabiegów usuwających pigment ze skóry.

źródło: centrumflebologii.pl – flebolog