Type to search

Muzyka i język na Warszawskiej Jesieni

Podziel się

Rok 2020 okazał się trudnym testem dla wielu wydarzeń kulturalnych w stolicy. Część z nich odwołano lub przełożono na inny termin, pozostałe nieco zmieniły swoją formułę. Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” także musieli uwzględnić uwarunkowania narzucone w związku z pandemią koronawirusa. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w koncertach bezpośrednio, w sali koncertowej, ale także w domowym zaciszu – dzięki transmisjom online. W planie są także retransmisje spotkań z kompozytorami. 

Warszawa od lat wspiera Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej. „Warszawska Jesień” otrzymała w ramach miejskich dotacji – w kategorii najbardziej prestiżowych Festiwali (kategoria III) – trzyletnią dotację w łącznej wysokości 4,2 mln zł (1,2 mln zł na każdą edycję).

Organizowany od 1956 r. Festiwal ma co roku temat przewodni, wokół którego skupiają się poszczególne wydarzenia. W tym roku to „Muzyka i język”.  –  We wzajemnym oddziaływaniu muzyki i języka, ich przenikaniu, znajdujemy w dobie zmagania się z wirusem nowy wymiar – podkreślają organizatorzy.

Na równi z Jesienią „dorosłą” w szczególnych warunkach odbędzie się również Mała Warszawska Jesień, obchodząca właśnie 10-lecie. To ważne, by – mimo trudności – nie rezygnować z muzycznej edukacji. W ramach Małej Warszawskiej Jesieni odbędą się spotkania na żywo w Parku Rzeźby w Królikarni, ale też  – co szczególnie cieszy – w odnowionym Muzeum Warszawy (przestrzenie wystawiennicze oraz piwnice Kina Syrena).

Więcej informacji, w tym program wydarzenia dostępne są na stronie Festiwalu.