Type to search

Ochotnicy warszawscy – szukamy wolontariuszy

Podziel się

Wolontariat to bezinteresowne działanie na rzecz innych, środowiska czy miejsca zamieszkania, które codziennie przynosi korzyści wielu mieszkańcom. Stanowi również ważną część życia dla licznej grupy warszawiaków. 

– Warszawa od wielu lat zachęca mieszkańców do zaangażowania w wolontariat, a trwająca pandemia pokazuje jego znaczenie w życiu mieszkańców. Wszystkie działania miasta w tym zakresie skupia od kilku lat projekt „Ochotnicy warszawscy”, dzięki któremu coraz więcej miejsc – m.in. stowarzyszeń, fundacji czy instytucji zaprasza do swoich działań wolontariuszy – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy. – W tym trudnym czasie wolontariusze nie rezygnują ze swoich aktywności, z których szereg jest realizowanych w formie online jako e-wolontariat. Z taką propozycją zaangażowania zwracamy się również do osób młodych – dodaje.

Wolontariat – znajdź propozycję dla siebie

Na miejskim portalu ochotnicy.waw.pl można wyszukać propozycje wolontariatu spośród wielu różnorodnych działań, akcji oraz możliwości stałego zaangażowania. Projekty, w które można się zaangażować, są realizowane we wszystkich dzielnicach Warszawy, co ułatwia znalezienie wolontariatu w pobliżu swojego domu, szkoły czy miejsca pracy. Informacje o wolontariacie zamieszczane na portalu ochotnicy.waw.pl pochodzą bezpośrednio od jego organizatorów – instytucji i organizacji pozarządowych. W ramach działań miasta wolontariusze mają możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, podnoszących ich kompetencje i poszerzających wiedzę. Wspierani są także koordynatorzy wolontariatu, którzy mogą brać udział w szeregu szkoleń, wydarzeń czy korzystać z poradnictwa. Dzięki temu coraz lepiej i sprawniej organizujemy wolontariat w Warszawie, a jego popularność wciąż rośnie.

Kto może zostać wolontariuszem – oferta również dla młodzieży

Wolontariat to aktywność dla osób w każdym wieku. Cieszy się zainteresowaniem dorosłych i seniorów, ale najchętniej podejmowany jest przez osoby młode. Co istotne – żeby zostać wolontariuszem nie trzeba być pełnoletnim, a w wielu miejscach od wolontariuszy nie są wymagane żadne specjalne kompetencje, wykształcenie czy doświadczenie. Dla nastolatków wolontariat to często szansa na realizację własnych pasji i poznanie ciekawych ludzi. To podczas wolontariatu młode osoby mają możliwość odkrywania nowych zainteresowań i zdobywania doświadczeń przydatnych w późniejszej ścieżce zawodowej. Bardzo często decyzja o rozpoczęciu wolontariatu to dla nastolatka pierwsza, podejmowana samodzielnie poważna decyzja w życiu. Brak przymusu, widoczne efekty oraz doświadczenia, które towarzyszą życiu wolontariuszy, zachęcają młodych ludzi do działania.

Do młodych mieszkańców kierujemy poprzez media społecznościowe spoty i zdjęcia, które pokazują historie trójki nastoletnich warszawiaków – Zuzi, Julii i Krzysia – zaangażowanych w różne  formy wolontariatu. Na portalach społecznościowych Facebook oraz Instagram młodzi ludzie zachęcają swoich rówieśników do szukania własnej wolontariackiej ścieżki.

Akcja „Dbam o seniora” – czekamy na pełnoletnich wolontariuszy

Od początku trwania pandemii Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” prowadzi akcję wolontariacką „Dbam o Seniora”. Jej celem jest dostarczanie obiadów seniorom, którzy na co dzień korzystają ze stołówki CAM, a obecnie – ze względu na zagrożenie epidemiczne i stan zdrowia – pozostają w domach. Od marca w akcję zaangażowało się 40 wolontariuszy. Wraz z nową falą epidemii rekrutujemy kolejnych chętnych. Wolontariuszem może zostać zdrowa osoba dorosła, spoza grupy ryzyka. Wolontariusze odbierają posiłki z CAM „Nowolipie” raz lub kilka razy w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-12.30.

Szczegółowe informacje: cam.waw.pl/dbam-o-seniora/ oraz wolontariat@camnowolipie.pl.