Type to search

Ostatni szkolny dzwonek

Podziel się

Odmienne będzie również zakończenie roku szkolnego 2019/2020.

Mijający rok był dla nas wszystkich niemałym sprawdzianem. Na zakończenie jedni uczniowie spotkają się na szkolnym boisku, drudzy jedynie na wirtualnym spotkaniu. Dziękuję rodzicom za cierpliwość i pomoc w czasie nauki zdalnej. Składam podziękowania dyrektorom, nauczycielom, wychowawcom i pracownikom warszawskich szkół, którzy stawili czoła tegorocznym wyzwaniom. A uczniom z całego serca gratuluję promocji do kolejnej klasy. Wykorzystajcie dobrze letnie miesiące – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

O sposobie przeprowadzenia zakończenia roku szkolnego w Warszawie decydują dyrektorzy poszczególnych placówek, którzy wybrali różne rozwiązania. 

Część uczniów spotka się z koleżankami oraz kolegami w szkole i odbierze świadectwa – na boisku, sali gimnastycznej lub w pracowni. W uroczystym zakończeniu wezmą udział całe klasy lub jedynie ich przedstawiciele. A niektóre klasy spotkają się w placówkach jedynie z wychowawcami.  

Inni uczniowie będą mogli odebrać świadectwa i dyplomy pojedynczo, jedynie w sekretariacie. Pozostali spotkają się z kolegami i wychowawcami jedynie online. Do szkoły pójdą tylko po odbiór świadectw.

Szkoły zadbały o bezpieczeństwo uczestników. Na boiskach uczniowie będą stali w dużych odstępach, do niektórych szkół wychowankowie będą wpuszczani jedynie pojedynczo, a do innych wejdą według harmonogramu maksymalnie dwie klasy. W części będzie możliwy tylko odbiór świadectw, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Do stołecznych szkół w bieżącym roku szkolnym uczęszcza 232 tys. uczniów, z czego 199,7 tys. do szkół prowadzonych przez m.st. Warszawę i 32,3 tys. przez inne organy. 144,4 tys. uczy się w szkołach podstawowych, a 87,6 tys. ponadpodstawowych – liceach, technikach i szkołach branżowych I stopnia (uwaga – ok. 17 tys. tegorocznych maturzystów zakończyło rok szkolny wcześniej).