Type to search

Stan jakości powietrza – uwaga, pomarańczowy alert

Podziel się

W Warszawie notuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. O ile warunki meteorologiczne nie ulegną zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć w środę, 18 marca, warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3).

Zalecenia:
•  unikanie długotrwałego przebywania na dworze,
•  unikanie wietrzenia pomieszczeń,
•  ograniczenie aktywności fizycznej na dworze.
Wskazówki kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych.

Apelujemy o:
•  pozostanie w domach, jeżeli jest to możliwe,
•  zaprzestanie palenia w kominkach,
•  informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów,
•  ograniczenie korzystania z transportu.
Aktualna jakość powietrza prezentowana jest w Warszawskim Indeksie Powietrza na stronie wip.um.warszawa.pl oraz platformie Warszawa 19115.
 
Ogranicz korzystanie z kominków
W trosce o zdrowie wielu warszawiaków przypominamy, że spalanie drewna w kominkach, zwłaszcza wilgotnego, uwalnia do powietrza niebezpieczne substancje, które najbardziej szkodzą dzieciom i osobom starszym. Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza przyczynia się do nasilenia objawów u osób cierpiących na przewlekłe choroby dróg oddechowych. Osoby te mają również mniejszą zdolność do zwalczania infekcji płuc, przez co znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem. Stolica apeluje o powstrzymanie się od palenia w kominku, jeśli nie jest on głównym źródłem ogrzewania.
 
Czego nie można palić w kotłach, piecach i kominkach?
Przypominamy, że spalanie odpadów, mułów, węgla brunatnego, wilgotnego drewna oraz sypkiego węgla kamiennego (uziarnieniu 0-3 mm) jest niedozwolone i podlega karze grzywny. Używanie szkodliwych paliw do ogrzewania pomieszczeń powoduje dostawanie się do powietrza wielu drażniących drogi oddechowe, toksycznych i rakotwórczych substancji.
Nielegalne paleniska warszawiacy mogą zgłaszać Straży Miejskiej na nr tel. 986.