Type to search

Uczniowie podstawówek z Kartą Ucznia

Podziel się

Uczniowie podstawówek z Kartą Ucznia

Uczniowie podstawówek z Kartą Ucznia

Uczniowie warszawskich szkół podstawowych oraz uczniowie mieszkający w stolicy, ale uczący się poza jej granicami mogą bezpłatnie podróżować Warszawskim Transportem Publicznym. W jaki sposób można stać się posiadaczem Karty Ucznia?

Karta Ucznia obowiązuje w całej komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego: w autobusach, także linii L, tramwajach, pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej, metrze oraz w Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Kolejach Mazowieckich w 1. i 2. strefie.

Wniosek o wydanie Karty Ucznia dla dzieci, które zostały przyjęte do pierwszych klas w warszawskich szkołach podstawowych można złożyć poprzez dedykowaną do tego platformę elektroniczną. Link do platformy dostępny jest w szkole, do której dziecko zostało przyjęte. Możliwe jest również złożenie w szkole wniosku w tradycyjnej formie. Dla dzieci poniżej 13 roku życia wypełniają go rodzice lub opiekunowie prawni. Dla dzieci mieszkających i uczących się w Warszawie Karta Ucznia jest ważna przez cztery lata lub do końca nauki w szkole podstawowej.

Dzieciom, które mieszkają na terenie Warszawy a uczęszczają do szkół poza miastem, uprawnienia wgrywane są na dany rok szkolny, na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub zaświadczenia ze szkoły z podanym adresem zamieszkania. Wniosek o wydanie karty w takim przypadku trzeba złożyć w Punkcie Obsługi Pasażerów Zarządu Transportu Miejskiego.

Uczniowie, którym uprawnienia kończą się 30 września 2019 roku – można to sprawdzić przykładając kartę do kasownika w pojeździe lub do bramki metra – i nadal mogą ubiegać się o Kartę Ucznia, powinni zgłosić się dowolnego POP-u i przynieść: Kartę Ucznia, ważną legitymację szkolną lub zaświadczenie wydane przez szkołę.

W razie zgubienia lub zniszczenia Karty Ucznia po duplikat trzeba zgłosić się również do Punktu Obsługi Pasażerów.

Warto przypomnieć, że dzieci od urodzenia do 30 września w roku kalendarzowym, w którym kończą siedem lat, mają uprawnienia do bezpłatnych przejazdów.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych

W przypadku, gdy dziecko ukończyło już naukę w szkole podstawowej lub gimnazjum i we wrześniu rozpoczyna naukę szkole ponadpodstawowej, musi wyrobić nową Warszawską Kartę Miejską. Nie należy wgrywać biletu na posiadaną wcześniej Kartę Ucznia. Wniosek można złożyć poprzez stronę personalizacja.ztm.waw.pl lub też bezpośrednio w POP, okazując legitymację (lub inny dokument potwierdzający tożsamość) oraz aktualne zdjęcie. Pierwsza karta wydawana jest bezpłatnie. Na nowej karcie należy wgrać odpowiedni bilet, zgodnie z przysługującą ulgą.

Podczas wizyty w POP-ie zdjęcie można przesłać za pomocą telefonu – trzeba wejść na stronę foto.wtp.waw.pl lub zeskanować kod QR dostępny w okienku kasowym. Następnie wybrać zdjęcie z galerii w telefonie, zapoznać się z klauzulą informacyjną, wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych i wysłać. Na ekranie telefonu pojawi się jednorazowy indywidualny kod, który należy podać pracownikowi POP-u.

Przypominamy, iż dzieci i młodzież do ukończenia 16 roku życia mają uprawnienia do 50 proc. ulgi na podstawie dokumentu tożsamości zawierającego datę urodzenia.

Po ukończeniu 16 roku życia dokumentem uprawniającym do ulgi jest legitymacja szkolna lub tzw. M-legitymacja. Wykaz ulg dostępny jest tutaj.

Informacje dotyczące wyrobienia Karty Młodego Warszawiaka dla dziecka dostępne są tutaj.

opublikowano 29 sierpnia 2019r.