Type to search

Wolontariat. Liczy się to, że jesteś

Podziel się

Warszawianki i warszawiacy każdego dnia angażują się w wolontariat. Ich aktywność pozwala działać stowarzyszeniom i fundacjom, wspiera funkcjonowanie instytucji. Od 2014 r. m.st. Warszawa prowadzi projekt „Ochotnicy warszawscy”, którego celem jest rozwój wolontariatu w mieście. Składa się na niego szereg działań, realizowanych we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi.

W przestrzeni miasta i środkach komunikacji są już widoczne zdjęcia ilustrujące pracę warszawskich wolontariuszy. Zobaczymy m.in. muzeum, po którym wolontariusze oprowadzają osobę niewidomą, schronisko, w którym wolontariusz opiekuje się bezdomnym kotem czy zaniedbane miejsce pamięci, które dzięki ochotnikom zostaje uporządkowane.

Kampania zwraca uwagę na różnorodność wolontariatu. To, co proponujemy mieszkańcom to wybór wolontariatu dopasowanego do zainteresowań i możliwości – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej w stołecznym ratuszu. 

Kolejna, miejska kampania społeczna dotycząca wolontariatu, zwraca uwagę warszawiaków na efekty, jakie przynosi praca wolontariuszy. Zaangażowanie pojedynczych osób w skali wielkiego miasta przynosi ogromny, wspólny rezultat. Kampania pokazuje ten wysiłek z perspektywy odbiorców – m.in. osób potrzebujących wsparcia.   

Kampania potrwa do 5 grudnia 2019 r., czyli do Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Składają się na nią plakaty i spoty w komunikacji miejskiej – metrze, tramwajach, autobusach oraz w mediach społecznościowych. Elementy kampanii pojawią się również na przystankach Warszawskiego Transportu Publicznego, w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicach, bibliotekach, domach kultury czy Miejscach Aktywności Lokalnej.

W Warszawie niezwykle łatwo znaleźć propozycję wolontariackiego zaangażowania, dostosowaną do możliwości i potrzeb osoby chętnej do takich działań. Od kilku lat z powodzeniem działa Miejski Portal Wolontariatu – www.ochotnicy.waw.pl, na którym zamieszczane są propozycje, m.in. w obszarze kultury, sportu, edukacji czy ochrony środowiska. Każdego dnia na portalu można znaleźć około 100 takich ofert w warszawskich organizacjach i instytucjach. Corocznie stronę odwiedza przeszło 120 tys. użytkowników. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, wspierającym wolontariat w sposób systemowy. Wpisuje się to w ogólnoświatowy trend – podobne działania prowadzone są w wielu europejskich stolicach.

Zapraszamy na portal www.ochotnicy.waw.pl – poza propozycjami wolontariatu z całej Warszawy, znajdują się tam informacje w jaki sposób Miasto Stołeczne Warszawa rozwija wolontariat. W zakładce www.ochotnicy.waw.pl/kampania zamieszczono wszystkie szczegóły dotyczące kampanii, grafiki i plakaty, do udostępniania których zachęcamy wszystkich organizatorów wolontariatu i sympatyków tej idei.