Type to search

Gaz propan – ekologiczne i komfortowe ciepło dla każdego

Podziel się

Użycie gazu propan do ogrzewania domu to niezwykle wygodne rozwiązanie. Korzystanie z instalacji na propan nie wymaga od użytkownika żadnych dodatkowych umiejętności, jest przyjazne dla środowiska i co najważniejsze –  nie jest tak kosztowne, jak wielu osobom się wydaje. O innych zaletach gazu propan, jako źródła ciepła dla domu, można przeczytać w poniższym artykule.

Komfort użytkowania

Korzystanie z gazu propanu sprawia, że jest się uniezależnionym od instalacji sieciowej. Nie trzeba wówczas martwić się problemami z ciśnieniem, jakie mogą pojawić się w sieci i rosnącymi cenami, narzucanymi przez dostawców mediów.

Co więcej, w związku z tym, że gaz propan wyróżnia się wysoką wartością opałową, możliwe jest osiągnięcie poziomu komfortu termicznego przy zdecydowanie mniejszym zużyciu paliwa. System ogrzewania domu wykorzystujący propan sprawdza się w czasie najsroższych zim (gaz ten przechodzi ze stanu ciekłego w lotny nawet w temperaturach dochodzących do  – 45°C).

Na uwagę zasługuje również wszechstronność propanu, który sprawdza się nie tylko do ogrzewania nieruchomości. Znajdujący się w zbiorniku gaz zapewnia ciepłą wodę dla całego domu oraz umożliwia przygotowanie posiłków na kuchence gazowej. Dodatkowo, system ogrzewania domu za pomocą gazu propan nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności umożliwiających obsługę instalacji. Montowane w budynkach kotły kondensacyjne są bezobsługowe, nie nakładają na użytkowników żadnych obowiązków. W momencie, gdy poziom gazu jest bliski zeru, wystarczy zadzwonić do dostawcy. Przyjeżdża on specjalną cysterną, z której gaz, za pomocą specjalnego węża, szybko trafia do zbiornika znajdującego się na działce, w pobliżu nieruchomości. Właściciel ogrzewanego obiektu nie musi angażować się w proces tankowania gazu do zbiornika, wszystko pozostaje w rękach specjalistów.

Koszt ogrzewania domu gazem propan

Co więcej, wbrew panującej opinii, użycie gazu propan jako źródła ciepła dla jednorodzinnego budynku, nie jest kosztowne. Obliczono, że roczny koszt ogrzewania domu przy wykorzystaniu tego gazu wynosi niewiele ponad 1800 zł. Jest to znacznie mniej niż stosując ogrzewanie elektryczne.

Ceny gazu propan są na osiągalnym poziomie, a wahania jakie występują co roku wynikają z mniejszego bądź większego zapotrzebowania na gaz. Zimą cena gazu propan rośnie, natomiast w miesiącach wiosenno-letnich jest zdecydowanie niższa. Decydując się na zakup gazu latem, można naprawdę sporo zaoszczędzić. Opłacalność instalacji można dodatkowo zwiększyć poprzez wyposażenie domu w piec kondensacyjny. Działa on w ten sposób, że zmniejsza straty ciepła i zarazem podnosi wydajność grzewczą propanu.

Ogrzewanie propanem a ochrona środowiska

Unia Europejska w grudniu 2015 roku wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce, która dotyczyła narastającego problem wysokiego stężenia w powietrzu cząstek pyłu PM10. Oczywiste stało się wówczas, że pora skoncentrować się na rozwoju i unowocześnieniu systemów ogrzewania przyjaznych dla środowiska. Jednym z nich jest bez wątpienia system wykorzystujący gaz propan, który wyróżnia się prostą budową i jednorodną strukturą.

Jest on gazem czystym chemicznie, nie zawiera żadnych szkodliwych domieszek, a jego pozyskiwanie i spalanie nie obciąża w żaden sposób środowiska. W wyniku spalania gazu propan powstaje czysta woda i para, która za sprawą pieców kondensacyjnych ma minimalną temperaturę. Spalający się gaz propan nie działa na środowisko, tak jak tradycyjne nośniki energii, które są źródłem wysokiego poziomu szkodliwych substancji i tym samym są odpowiedzialne za pojawiający się w okresie grzewczym smog. Propan nie stanowi również zagrożenia dla wód gruntowych i gleby, dlatego bez przeszkód może być wykorzystywany na obszarach chronionych.

Specjalna infrastruktura

Ogromną zaletą ogrzewania gazem propan jest możliwość dostarczenia paliwa do każdego miejsca. Jest ono użyteczne i szeroko wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z innych mediów. Jedyne o czym trzeba wiedzieć, to fakt, że korzystanie z gazu płynnego do ogrzewania wymaga stworzenia przy domu specjalnej infrastruktury.

Zbiornik na gaz należy zainstalować poza domem – skutecznie minimalizuje to trudności przy ewentualnym ulatnianiu gazu. Koszty instalacji całego systemu grzewczego nie są wygórowane, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na dzierżawę zbiornika.

Źródło: Lpgdirect.pl