ekurjerwarszawski.pl

Zakup sprężarki nowej czy używanej – co się opłaca

Wyposażenie zakładu przemysłowego czy usługowego w sprężarkę powietrza to poważna inwestycja, która rzutować może na kondycję finansową przedsiębiorstwa lub firmy. Koszty można próbować obniżać poprzez zakup urządzeń używanych. Kiedy warto rozważać zakup takich urządzeń?

Ograniczone środki finansowe są zazwyczaj motorem poszukiwania rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów inwestycji w firmie lub przedsiębiorstwie. Jedną z możliwości jest zakup używanego sprzętu. Takie rozwiązanie może być zastosowane również w przypadku doposażenia przedsiębiorstwa lub zakładu usługowego w systemy wytwarzania sprężonego powietrza. Warto jednak pamiętać, że nie tylko niższe koszty należy brać pod uwagę w trakcie finalizowania transakcji. Używany kompresor będzie odpowiednią opcją tylko w przypadku, kiedy urządzenie będzie właściwie sprawdzone pod względem stanu technicznego oraz  dostosowane do konkretnych potrzeb zakładu.

Najpierw określ potrzeby firmy

Analiza potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie parametrów, jakie powinno spełniać sprężone powietrze do prawidłowej realizacji procesu produkcyjnego to pierwszy i podstawowy element dla każdego przedsiębiorcy rozważającego inwestycję w system wytwarzania sprężonego gazu. Dlatego wyjątkową uwagę należy zwrócić na dane techniczne dostępnego sprzętu. W przypadku kompresorów używanych ma to szczególne znaczenie, ponieważ zazwyczaj są one kompletowane do potrzeb pierwszego użytkownika, zatem kolejni właściciele muszą wziąć pod uwagę, że nie wszystkie parametry techniczne urządzenia muszą być zgodne z oczekiwaniami, jakie stawia przed nim dany proces produkcyjny.

Co zatem należy sprawdzić kupując kompresor?

Jednocześnie podczas planowania inwestycji w system sprężonego powietrza warto także rozważyć prognozowany czas eksploatacji urządzeń oraz kondycję finansową zakładu.

Sprężarki używane – weryfikacja sprawności urządzenia

Decydując się na używany kompresor należy sprawdzić nie tylko jego dane techniczne i ich dostosowanie do konkretnego procesu produkcyjnego, ale także:

Jeśli nie posiadasz specjalistycznego sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia fachowego przeglądu stanu technicznego kompresora warto skorzystać z usług doświadczonych konsultantów, którzy w profesjonalny sposób ocenią stan zużycia sprężarki.

Nowy czy używany kompresor?

Decydując się na inwestycję w system sprężonego powietrza należy pamiętać, że zazwyczaj jest ona planowana na okres co najmniej 20 lat funkcjonowania. To przez ten okres sprzęt będzie się amortyzował. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowych sprężarek, które posiadają szereg atutów niedostępnych dla kompresorów używanych. Przede wszystkim nowy sprzęt to gwarancja dostosowania jego parametrów do wymagań procesu produkcyjnego. Nowa sprężarka to także długi okres gwarancji producenta, który zapewnia bezawaryjną i bezproblemową pracę urządzenia. Co więcej, zakup nowej sprężarki wiąże się z uzyskaniem dostępu do profesjonalnej pomocy serwisowej ograniczającej niebezpieczeństwo zatrzymania procesu produkcyjnego z uwagi na awarię kompresora.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza