Type to search

Czyszczenie elewacji – zrób to dobrze!

Podziel się

Czysta i zadbana elewacja to jedna z głównych wizytówek budynku. Jeśli jednak nie dbamy o nią regularnie, może się okazać, że gromadzące się zabrudzenia są niemożliwe do usunięcia. Aby temu zapobiec, warto umieścić czyszczenie elewacji na swojej liście zadań do wykonania kilka razy w roku. Najłatwiej jest to zrobić na wiosnę, kiedy na zewnątrz robi się cieplej, a my wraz z budzącą się przyrodą zyskujemy więcej ochoty do porządków. Jak zatem skutecznie wyczyścić elewację i zabezpieczyć ją przed ponownym zabrudzeniem?

Jakie środki powinieneś przygotować?

Aby Twoja praca była skuteczna a efekty zauważalne, powinieneś się odpowiednio przygotować. Jednym z elementów znacznie ułatwiających pracę będzie myjka ciśnieniowa. Za jej pomocą usuniesz wstępnie brud z elewacji i przygotujesz ją do dalszych czynności. Do kolejnych etapów potrzebna będzie chemia do czyszczenia elewacjiczyli środki dzięki którym nie tylko usuniesz brud, ale również zabezpieczysz powierzchnię. Na jakie środki postawić? Przede wszystkim zwróć uwagę na ich skład. W tym przypadku potrzebny będzie np. płyn do mycia elewacji o właściwościach biobójczych, czyli niszczący różnego rodzaju grzyby, pleśń czy nawet glony. Sprawdź również, do jakich powierzchni przeznaczony jest preparat. Jeśli nie jesteś pewien, z jakiego materiału wykonana jest elewacja na Twoim budynku postaw na rozwiązania uniwersalne, które sprawdzą się zarówno na powierzchniach akrylowych, jak i mineralnych czy cementowych.

Jak skutecznie umyć elewację budynku?

Jeśli już zaopatrzyłeś się w płyn do mycia elewacji oraz przygotowałeś odpowiednie zabezpieczenia typu rękawiczki czy maseczka, możesz przystąpić do czyszczenia. Pracę warto podzielić na kilka etapów, dzięki czemu samo mycie będzie szybsze i skuteczniejsze. W pierwszej kolejności umyj elewację wodą. Tutaj doskonale sprawdzi się wspomniana już myjka ciśnieniowa lub, jeśli nie masz takowej, możesz użyć delikatnej, ale odpowiednio dużej szczotki. Na wstępnie oczyszczoną powierzchnię może zostać naniesiona chemia do czyszczenia elewacji. W zależności od tego, jaki preparat wybierzesz, dostosuj nakładanie do wskazówek umieszczonych przez producenta na opakowaniu. W przypadku niektórych substancji konieczne będzie pozostawienie ich na elewacji od kilkunastu minut, nawet do kilku godzin. Po upływie tego czasu należy zmyć płyn do mycia elewacji wodą i przystąpić do impregnacji. Tutaj również warto użyć specjalistycznych środków, które optymalnie zabezpieczą powierzchnię nie tylko przed zabrudzeniami, ale również przed grzybami czy glonami.

Elewacja budynku jest jednym z jego najważniejszych elementów. Jest tak nie tylko ze względu na jej walory estetyczne, Stanowi ona również pewnego rodzaju barierę oraz zabezpieczenie przed wilgocią oraz rozwijającymi się w niej grzybami czy nawet pleśnią. Warto zatem zadbać nie tylko o jej wygląd, ale również prawidłowo ją zabezpieczyć.