Type to search

Transport pneumatyczny a grawitacyjny – różnice

Podziel się

Wiele branż przemysłu na co dzień wykorzystuje transportowanie artykułów sypkich z miejsca do miejsca. Wynika to zarówno z częstych dostaw czy też bieżącej produkcji poszczególnych produktów, jak i równie częstymi odbiorami ich przez przedsiębiorców czy firmy zajmujących się ich sprzedażą detaliczną. Konieczność wykonywania prac dotyczących transportu poszczególnych materiałów bez użycia maszyn wiązałaby się z utratą przepustowości i zmniejszeniem produkcji, co z kolei przyniosłoby straty. Aby uniknąć takich sytuacji, warto pomyśleć nad jednym z dostępnych systemów transportu materiałów sypkich. 

Transport grawitacyjny w praktyce

Jednym ze sposobów transportu artykułów sypkich jest zastosowanie metody grawitacji. Dzięki temu mamy możliwość przemieszczenia poszczególnych produktów bez konieczności użycia energii pochodzącej z silników. Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta pozwala jedynie na transport produktów znajdujących się w wyższych partiach, do tych, położonych niżej. Nie ma możliwości wykorzystania transportu grawitacyjnego w odwrotnym kierunku, gdyż nie pozwalają na to prawa fizyki. Takie rozwiązanie ma więc ograniczenia, które w funkcjonowaniu wielu branż wykluczają wykorzystanie tej metody na rzecz innych, pozwalających na transport z punktu do punktu bez dodatkowych wymogów.

Szerokie zastosowanie transportu pneumatycznego

W odróżnieniu od transportu grawitacyjnego metoda pneumatyczna znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest to nadal jedna z najbardziej wydajnych metod transportu artykułów sypkich, która wyróżnia się wysoką precyzyjnością, a także stosunkowo prostymi rozwiązaniami, pozwalającymi na swobodną rozbudowę systemu. Co ważne, transport pneumatyczny świetnie sprawdza się zarówno w niewielkich przedsiębiorstwach, jak i pokaźnych fabrykach. W zależności od wielkości firmy, a także potrzeb, klienci do wyboru mają systemy pneumatyczne opierające się na podciśnieniu bądź nadciśnieniu. Dzięki właściwemu wyborowi nie występuje problem z niską przepustowością systemu.

Najważniejsze różnice

Zarówno transport grawitacyjny, jak i pneumatyczny wykorzystywany jest do przemieszczania artykułów sypkich. Jednak ze względu na pewne różnice, jakie występują pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, nie zawsze dana metoda sprawdzi się w przypadku konkretnego rozwiązania. Najważniejszą różnicą jednak jest wykorzystywana technika transportu. Kiedy mówimy o transporcie grawitacyjnym, możliwe jest jedynie przemieszczenie artykułów sypkich na zasadzie grawitacji. Przez te ograniczenia, wykorzystanie transportu grawitacyjnego sprawdza się jedynie w niektórych branżach, a dominującymi odbiorcami są rolnicy. Przedsiębiorstwa, w których do czynienia mamy zarówno z częstymi dostawami jak i odbiorami produktów, stawiają na transport pneumatyczny, który oferuje znacznie szersze zastosowanie i większą przepustowość.