Type to search

Ból zęba – przyczyny i postępowanie

Podziel się

Ból zęba należy do najbardziej nieprzyjemnych i przenikliwych dolegliwości, na które skarżą się ludzie bez względu na kolor skóry, miejsce zamieszkania czy pochodzenie. Z bólem zęba spotkała się każda dorosła osoba i niestety coraz częściej dotyczy to dzieci i młodzieży.

Dlaczego ząb boli?

Do najczęstszych przyczyn bólu zęba należy próchnica, która z czasem coraz bardziej uszkadza tkankę budulcową zęba. Z czasem dochodzi do zapalenia miazgi, zapalenia tkanek okołowierzchołkowych i przyzębia. Niestety Polska przoduje w chorobach zębów dzieci i młodzieży, a wiele lekarzy dentystów przyjeżdża do naszego kraju by wziąć udział w badaniu, gdyż w ich państwach próchnica u dzieci została praktycznie wyeliminowana. Przyczyną dolegliwości bólowych są również wszelkiego rodzaju urazy, nadwrażliwość zębiny czy wyrzynanie się nowych zębów. Bywa i tak, że za ból zęba odpowiada zapalenie ucha i zatok szczękowych, a tym zajmuje się lekarz laryngolog.

Gdzie iść, gdy boli ząb?

Ból zęba jest niezaprzeczalnym sygnałem, że w naszej jamie ustnej toczy się stan zapalny i dzieje się coś niepokojącego. Znaczenia nie ma tutaj fakt intensywność bólu, gdyż każdy ma indywidualny prób jego odczuwania. Tym samym można uznać, że ząb ledwo „ćmi”, a okazuje się, że choroba zęba wkracza w fazę radykalnego zaostrzenia.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy dentysta to jedyna droga na ból zęba. Czy można wyleczyć zęby domowymi sposobami. Niestety, w większości przypadków dentysta na ból zęba to jedyny i słuszny wybór. Dzieje się tak dlatego, że ubytki w miazdze zębowej są nieodwracalne i tylko dentysta pomoże na ból zęba, usuwając jego przyczynę, eliminując także wszechogarniający ból. Niejednokrotnie jedynym sposobem na wyeliminowanie bólu zęba jest jego ekstrakcja. Sami nie jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić czy ból zęba to jednostkowy przypadek czy coś gorszego. Tylko dentysta może dokonać prawidłowej diagnozy stanu naszego uzębienia i podjąć skuteczne środki zaradcze w leczeniu.

Czy lepiej leczyć się w prywatnym gabinecie czy prywatnie?

Wiele osób zastanawia się czy do dentysty wybrać się prywatnie lub skorzystać z porady na NFZ. Dużo osób wybiera wizyty w gabinetach prywatnych, gdyż uważa, że termin wizyty będzie znacznie szybszy, będą mieć lepszą opiekę stomatologiczną, bo gabinety prywatne są lepiej wyposażone. Owszem w małych miejscowościach, wsiach rzeczywiście gabinety prywatne są najczęściej lepiej wyposażone niż gabinety dentystyczne w poradniach NFZ, ale w większych miastach i aglomeracjach różnica ta zanika. Dlatego mieszkańcy dużych miast mogą się zastanawiać, gdzie iść z bólem zęba w Warszawie czy w Krakowie? Czy udać się do ośrodka prywatnego, a może skorzystać z porady dentystycznej na NFZ. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy wizyta będzie u dentysty prywatnie czy NFZ. Najważniejsze jest postawienie dobrej diagnozy i wdrożenie prawidłowego leczenia, które wyeliminuje przejmujący ból zęba oraz usunie przyczynę chorób jamy ustnej.

Szukając dobrego specjalisty należy posłużyć się sprawdzonym sposobem jakim jest poczta pantoflowa. Warto popytać znajomych, gdzie iść z bólem zęba albo który dentysta pomógł na ból zęba u dziecka czy dorastającej córki. Dlatego najlepszą odpowiedzią na pytanie, gdzie udać się w z bólem zęba w Warszawie może być podpowiedź sąsiada, koleżanki czy kolegi z pracy. Warto też zaglądać na portale społecznościowe i poczytać opinie na forach odnośnie gabinetu dentystycznego lub wybranej kliniki. Kto pyta nie błądzi, a gdy ząb zacznie boleć trudno skupić się i wybrać odpowiedni gabinet.

Wielu osób czuje strach przed dentystą. Już sam zapach sterylnego gabinetu stomatologicznego dla wielu to ogromny stres i nieprzyjemne przeżycie. Mimo tego, warto kontrolować stan naszego uzębienia, a także codziennie dbać o higienę jamy ustnej. Tylko w taki sposób ograniczymy nieprzyjemne zabiegi stomatologiczne, unikając pytań, który dentysta na ból zęba będzie najlepszy i przyjemnie najszybciej. Najlepszym lekarzem jest codzienna dbałość o zęby, a profilaktyka najskuteczniejszym środkiem zaradczym dzięki której unikniemy poważnych chorób w obrębie jamy ustnej.