Type to search

Kamera wziernikowa – jakie są jej zastosowania?

Podziel się

Kamera wziernikowa jest sprzętem wykorzystywanym przede wszystkim przez służby ratownicze. Zwana jest również kamerą endoskopową lub inspekcyjną. W artykule przedstawiamy możliwości takiej kamery, tryby pracy, a także pełne zastosowanie. Zachęcamy do przeczytania!

Czym jest kamera inspekcyjna?

Kamera inspekcyjna jest urządzeniem diagnostycznym, wykorzystywanym do sprawdzania trudnodostępnych obszarów. Składa się z sondy, której długość może wynosić od 1 do nawet 50 metrów. Poszczególne modele różnią się także giętkością. Niektóre są bardzo elastyczne, z kolei inne, sztywne. Wszystko zależy od ich zastosowania. W przypadku kontroli kominów najlepiej sprawdzają się kamery sztywne, a w przypadku instalacji rurowych – giętkie i elastyczne.

Tego typu kamera wziernikowa najczęściej wyposażona jest w diodę LED, dzięki której każdy szczegół jest widoczny – pomimo ciemności. Kamerę wykorzystuje się do:

  • kontroli instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, kominów, przewodów wentylacyjnych, elementów pojazdów,
  • kontroli stanu zdrowia osób, np. w zawalonych miejscach,
  • prac archeologicznych,
  • poszukiwania zwierząt, które zaklinowały się np. w kanale, studzience oraz podobnych miejscach.

Zastosowanie kamery zależy w dużej mierze od jej parametrów. Na rynku dostępne są nawet takie modele, które oferują jedynie możliwość nagrywania dźwięku bez obrazu.

Kamera wziernikowa bezprzewodowa a przewodowa

Kamera wziernikowa dostępna jest w dwóch wersjach – przewodowej oraz bezprzewodowej. W przypadku urządzeń bezprzewodowych, wyświetlacze najczęściej są oddzielone od kamer. Dzięki temu nie ma konieczności skupiania się na obrazie w trybie rzeczywistym, co ma miejsce w przypadku urządzeń przewodowych. Tutaj wyświetlacze przytwierdzone są do rękojeści urządzeń.

Niezwykle pomocną funkcją jest możliwość zapisu nagrań na karcie SD. Trudno jest skupiać się na wszystkich szczegółach w czasie rzeczywistym, dlatego taka funkcja przyda się każdemu użytkownikowi kamery wziernikowej. 

Konserwacja i przechowywanie kamery wziernikowej

Wykorzystując kamerę inspekcyjną w zabrudzonych miejscach, należy zadbać o jej prawidłową konserwację. Wyświetlacz oraz połączenie z sondą to miejsca, które zaleca się zabezpieczyć m.in. przed dostaniem się wilgoci. Wszelkie plastikowe elementy warto czyścić po każdym zastosowaniu kamery wziernikowej.

Do urządzenia zazwyczaj dołączany jest również futerał lub mała walizka. Taki element umożliwia swobodne i bezpieczne przechowywanie kamery. Jeśli nie został dołączony do urządzenia, warto go dokupić.

Kamera wziernikowa posiada szerokie zastosowanie i wykorzystasz ją w wielu trudnodostępnych miejscach oraz zakamarkach!