Rozpoczęcie prac budowlanych możliwe jest po wykonaniu niezbędnych czynności takich jak postawienie ogrodzenia czy podłączenie niezbędnych instalacji. Oprócz tego, zanim na plac budowy wjedzie sprzęt ciężki, konieczne staje się również odpowiednie rozplanowanie i zbudowanie dróg tymczasowych. Pozwala to nie tylko na łatwiejsze poruszanie się po budowie, ale również chroni teren przed zniekształceniem. Jak właściwie zaplanować drogi tymczasowe?
Pierwszą kwestią, która determinuje dalsze etapy planowania dróg tymczasowych na placu budowy jest ustalenie, czy układ będzie jednokierunkowy, czy dwukierunkowy. W przypadku, gdy drogi prowadzić będą tylko w jednym kierunku, na placu muszą znaleźć się przynajmniej dwie drogi. Dzięki takiemu rozkładowi nie ma już potrzeby planowania miejsc, w których pojazdy będą mogły zawracać. Co więcej, zastosowanie takiego układu pozwala redukować zagrożenie kolizją. Układ dwukierunkowy jest rozwiązaniem tańszym i częściej wykorzystywanym na placach budowy. Wymaga jednak większego zaangażowania przy planowaniu, gdyż trzeba w takim układzie uwzględnić miejsce, gdzie pojazdy będą mogły swobodnie się wyminąć i zawrócić. Podczas etapu planowania koniecznie należy również podjąć decyzję o tym, z jakich materiałów zostanie wykonana droga. Możliwości jest kilka, przy czym najpopularniejszymi rozwiązaniami są drogi modułowe oraz wykonane z kruszywa.
Istnieje kilka metod wykonania drogi tymczasowej, jednak zdecydowany prym wiodą te wykonane z płyt modułowych oraz kruszywa łamanego. Są to rozwiązania ekonomiczne i szybkie w wykonaniu. Jeśli mowa o drogach tymczasowych z płyt modułowych, do wyboru mamy płyty betonowe lub bardziej nowoczesne płyty aluminiowe lub kompozytowe. Pierwsze z nich charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, co jest warunkiem niezbędnym dla bezpieczeństwa ciężkiego sprzętu, który porusza się po placu budowy. Płyty takie są jednak bardzo ciężkie przez co koszt transportu jest wysoki a tempo układania wolniejsze niż przy płytach gumowych i plastikowych. Wykonane z tworzywa sztucznego płyty są stosunkowo lekkie, tym samym ich montaż jest znacznie prostszy i szybszy. Płyty takie są również bardzo wytrzymałe i można korzystać z nich wielokrotnie, bez obaw, że ulegną zniszczeniu. Jeszcze innym rozwiązaniem jest budowa dróg tymczasowych z kruszywa typu bazalt lub granit. W takim wypadku jednak możliwości poruszania się po takiej drodze ciężkim sprzętem są ograniczone.
Odpowiednio zaplanowane drogi tymczasowe pozwalają w znacznym stopniu zaoszczędzić nie tylko czas, jaki trzeba poświęcić na poruszanie się po placu budowy, ale również sprawiają, że ruch pieszy i ciężkiego sprzętu staje się uporządkowany i bezpieczny.