Przez zdecydowaną większość osób seks kojarzony jest z niekwestionowaną przyjemnością i niepowtarzalnymi doznaniami, które wyzwalają ukryte w nas emocje i uczucia. Z drugiej strony jest to także sposób na wzmocnienie intymnej więzi i poczucia bliskości z partnerem. Niestety często dajemy się porwać silnej namiętności i nie słuchamy głosu rozsądku, zapominając o zabezpieczeniu. Chociaż doskonale zdajemy sobie sprawę, że seks bez zabezpieczenia jest bardzo ryzykowny, wizja szalonego, wakacyjnego romansu lub niezobowiązującej przygody sprawia, że dajemy się ponieść chwili, ani przez moment nie myśląc o potencjalnych konsekwencjach, które mogą odbić się bardzo negatywnie na całym naszym późniejszym życiu. Ponadto wśród osób młodych stale pojawiającym się problemem jest brak świadomości seksualnej wynikający z niewystarczającego poziomu edukacji. Jakie zatem zagrożenia niesie za sobą odbycie stosunku seksualnego bez użycia prezerwatywy?
Najbardziej oczywistym rezultatem seksu bez prezerwatywy czy innego zabezpieczenia mechanicznego jest duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Nie zawsze (szczególnie gdy do stosunku dochodzi pomiędzy osobami, które na co dzień nie są ze sobą w stałym związku) mamy bowiem pewność, że kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną. Jeżeli w takiej sytuacji zrezygnujemy z prezerwatywy, możemy narazić się na przypadkową ciążę.
Jedną z chorób przenoszonych drogą płciową jest grzybica pochwy. Schorzenie zalicza się do mniej niebezpiecznych skutków braku zabezpieczenia podczas stosunku. Do podstawowych objawów grzybicy pochwy zaliczamy swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych oraz obfite upławy. Aby zaoszczędzić sobie tych niedogodności, warto stosować przykładowo popularne i szeroko dostępne prezerwatywy durex lub prezerwatywy skyn.
Najczęściej spotykaną chorobą weneryczną wywoływaną przez bakterie jest chlamydioza, która przejawia się poprzez wyciek wydzieliny oraz świąd i zaczerwienienie cewki moczowej. W niektórych przypadkach przebiega ona bezobjawowo, a mężczyzna będący nosicielem bakterii może nieświadomie zarażać swoje partnerki. Kobiety narażone są w tym przypadku na wystąpienie zapalenia szyjki macicy oraz narządów miednicy mniejszej. Kolejną tego typu chorobą jest kiła, która bywa bardzo często bagatelizowana ze względu na krótkotrwałe, szybko ustępujące objawy. Nieleczona może negatywnie wpłynąć na serce, naczynia krwionośne i układ nerwowy człowieka.
Warto podkreślić, że stworzone z niezwykle cienkiego i niewyczuwalnego materiału prezerwatywy skyn zapewniają skuteczną ochronę przed tego typu bakteriami.
Jeżeli chodzi o wirusy, którymi możemy zarazić się w czasie stosunku seksualnego, należy wymienić wśród nich tzw. wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. Infekcja przebiega zwykle bezobjawowo, a jej obecność wykrywa się na podstawie wyników badań cytologicznych. Wirus HPV powoduje u kobiet ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Bez wątpienia najgroźniejszym wirusem przenoszonym drogą płciową jest HIV, który wywołuje AIDS, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności. Objawy AIDS różnią się w zależności od stadium zaawansowania, jednak zasadniczo jest to choroba stopniowo wyniszczająca cały organizm.
Skutki uprawiania seksu bez zabezpieczenia są bardzo groźne dla naszego zdrowia. Świadomość i zdrowy rozsądek to zatem kluczowe elementy w kontekście prowadzenia odpowiedzialnego życia erotycznego. Obecnie wielu producentów wprowadza na rynek różne warianty produktów, takich jak prezerwatywy durex czy prezerwatywy skyn, dzięki którym możliwe jest zwiększenie intensywności doznań, przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
źródło: eCondom.pl – rodzaje prezerwatyw