Type to search

Punktowy montaż szkła w nowoczesnym budownictwie

Podziel się

Z pewnością widziałeś w swoim życiu szklane schody wyglądające jakby były zawieszone w przestrzeni, przeszklone balkony tworzące równomierną taflę. Być może przyglądałeś się swojemu odbiciu, lub odbiciu miasta mijając szklane fasady nowoczesnych budynków. Pomimo, że są coraz częściej spotykane – zawsze zachwycają swoją lekkością, nowoczesnym wyglądem oraz wrażeniem powiększonej przestrzeni. Czy zastanawiałeś się w takim razie co sprawia, że ich stosowanie jest bezpieczne, a łączenia prawie niewidoczne? Jaka technologia znajduje tu zastosowanie?

Punktowy montaż szkła sposobem na bezpieczną wizję prostoty i zwiewności

To dzięki tej metodzie mamy możliwość tworzyć konstrukcje, które uwzględniają zmiany w strukturze materiału wywołane przez wahania temperatur czy ciśnienie atmosferyczne. Również ryzyko pęknięcia  pojawiające się na skutek przyklejania lub przykręcania na sztywno panelu szklanego przy dużych naprężeniach zostało w tej metodzie całkowicie wyeliminowane. To co cieszy oko, to możliwość, jaką dają łączenia punktowe przelotowe pozwalające na montaż tafli jedna przy drugiej, dzięki czemu zapobiegamy powstawaniu szczelin.

Zastosowanie rotuli

Istotnym elementem, który spełnia wiele oczekiwań są rotule. Rotula jest uchwytem wykonywanym najczęściej ze stali nierdzewnej AISI 304, stali kwasoopornej AISI 316, cynkowemu odlewowi ciśnieniowemu, czy aluminium. Ostateczny dobór materiału dopasowywany jest ze względu na wymaganą wytrzymałość na warunki atmosferyczne, funkcję, jaką ma spełniać, oraz założeń projektowych dotyczących wytrzymałości nośnej.

Uchwyty składają się z czterech elementów jakimi są: 

  • odległość od powierzchni nośnej, czyli – dystans; 
  • czoło uchwytu punktowego – czyli część znajdująca się albo całkowicie na powierzchni szkła, albo zespolona ze szkłem od strony przedniej; 
  • pręt montażowy; 
  • materiał izolujący szkło od stali np. guma EPDM, teflon, elastyczny PVC, czy silikon.

Rotula zawsze musi być montowana na szkle hartowanym ESG – jest to tak zwane szkło bezpieczne, które pozwala na wykonanie całkowitego lub częściowego otworu w szkle, które w przypadku wyboru rotuli jest niezbędne. To właśnie dzięki połączeniu rotuli ze szkłem możemy podziwiać obraz bezkresnej powierzchni szkła.

Rotule to istotny element w formie dwuelementowego walca mający ogromny wpływ na odbiór wizualny konstrukcji. Wykorzystanie tego elementu zapewnia nam całkowite dopasowanie do wizji projektanta – mamy tu dowolność jeżeli chodzi o materiał, ponieważ można ją wykonać z każdego materiału, który tylko pozwala się formować w odpowiedni kształt i trwale ze sobą połączyć. Możemy również dowolnie dopasować do pożądanego wymiaru średnicę jej przekroju, czy odległość między konstrukcją nośną, a mocowaniem szkła oraz kąt ustawienia tafli szkła. Dla przykładu najczęściej stosowana średnica waha się od fi 12 mm, do ok. fi 70 mm (czasem nawet więcej). Pozwala to zamontować szkło o przekroju grubości od 3 do nawet 25,52 mm.

Jakie oczekiwania spełni zastosowanie rotuli

Rotula z pewnością zaspokoi wizję poprowadzenia szkła bez dodatkowych łączników liniowych, dzięki czemu nie zaburzymy powierzchni konstrukcji. Rotule znajdą zastosowanie zarówno w projektach użyteczności publicznej, jak i balustrad, czy elementów znajdujących się wewnątrz budynków: schodów, szaf i w wielu innych elementach budowlanych.

Źródło: Szklarz Warszawa – sprzedaż i obróbka szkła

Poprzedni Artykuł
Następny Artykuł