Type to search

Jaką kobietą jest Warszawa? – zapraszamy na debatę

Podziel się

Jak zmotywować większą liczbę kobiet by działały? Co zachęca warszawianki do działania na rzecz miasta? Które warszawianki były/są ważne, legendarne, inspirujące? – to tylko niektóre z pytań, z którymi zmierzą się uczestniczki debaty.  Swój udział w wydarzeniu potwierdziły: Sylwia Chutnik, Agata Diduszko-Zyglewska, Leyla Elsanova, Martyna Goździuk, Dorota Łoboda, Anna Ojer, Maja Ostaszewska, Natalia Szcześniak, Wanda Traczyk-Stawska.

Poznaj kobiety nominowane do tytułu Warszawianki Roku i poczuj kobiecą energię tego miasta.

•    Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Prowadzi Dyskusyjny Klub Książki w Nowym Teatrze w Warszawie. Wykładowczyni w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów” i ,,Gazety Stołecznej”. Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike.
•    Agata Diduszko-Zyglewska – dziennikarka, publicystka, animatorka kultury, aktywistka. Jest współautorką miejskiego dokumentu „Miasto kultury i obywateli”. Jako dziennikarka tworzy popularny satyryczny program internetowy „Przy kawie o sprawie”. Zajmuje się rozwojem kultury w Warszawie, prawami kobiet i uchodźców, relacjami państwo – kościół.
•    Leyla Elsanova – liderka społeczności uchodźców w Warszawie. Pracuje w Fundacji Ocalenie jako edukatorka i mentorka. Prelegentka debat i konferencji dotyczących uchodźców. Pomaga im odnaleźć się w polskiej kulturze, nowej rzeczywistości, w Warszawie.
•    Martyna Goździuk – przewodniczka po Warszawie, specjalizująca się w dzielnicach prawobrzeżnych. Popularyzatorka folkloru warszawskiego, od kilku lat związana ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska. Swoją ogromną wiedzą varsavianistyczną dzieli się na warsztatach gwary oraz w mediach. Promuje postać Stefana Wiecheckiego.
•    Krystyna Janda – aktorka, reżyserka, felietonistka. Zaangażowana społecznie i politycznie. Powołała do życia Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, która prowadzi dwa lubiane przez warszawiaków teatry – Teatr Polonia oraz Och-Teatr. Jej fundacja dba o to, aby kultura nie była tylko dodatkiem, a jednym z istotniejszych aspektów życia Warszawy.
•    Dorota Łoboda – aktywistka zajmującą się głównie edukacją. Liderka ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos, członkini rady programowej i warszawska wicepełnomocniczka Kongresu Kobiet. Od lat zaangażowana w działalność rad rodziców, działania na rzecz społeczności lokalnej, promowanie dobrej edukacji i walkę o prawa kobiet.
•    Anna Ojer – działaczka społeczna, która stworzyła grupę angażującą tysiące ludzi. Zajmuje się organizowaniem pomocy dla rodziców dzieci przebywających w szpitalu. Wspiera również lokalnych seniorów. Tworzy wspólnotę i angażuje innych do działania. Do grupy SOS Mieszkańcy Wawra Rodzicom z Centrum Zdrowia Dziecka włączyli się nie tylko warszawiacy, ale i mieszkańcy całej Polski.
•    Maja Ostaszewska – aktorka wielokrotnie nagradzana za swoje artystyczne osiągnięcia. Bierze udział w warszawskiej akcji „Łączy nas pamięć”, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Angażuje się w walkę o prawa kobiet, dzieci, mniejszości LBGTQ, uchodźców oraz osób z niepełnosprawnościami.
•    Natalia Szcześniak – współprowadzi vlog „Architecture is a good idea” gdzie opowiada o architekturze i sztuce oraz prowadzi blog kulturalny „Good idea life”. W ciągu czterech lat działalności zrealizowała około 200 filmów popularyzujących architekturę – także warszawską.
•    Wanda Traczyk-Stawska – harcerka Szarych Szeregów. W czasie II wojny światowej działaczka podziemia, żołnierka AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Inicjatorka opieki nad Cmentarzem Powstańców Warszawy i ustanowienia Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Przez lata, jako pedagog wspierała dzieci z niepełnosprawnościami ucząc w szkole specjalnej. Honorowa Obywatelka Warszawy.
Plebiscyt „Warszawianka Roku” i „Warszawianka Stulecia” – nominacje!
Poznaliśmy nazwiska kobiet nominowanych w plebiscycie „Warszawianka Roku”, w ramach którego zostanie przyznany tytuł specjalny – „Warszawianka Stulecia”. O wyborze laureatek zdecydują mieszkańcy.

W jaki sposób i kto może wziąć udział w głosowaniu?
Głosować może każdy, kto ukończył 16 rok życia, bez względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo. Głosujący podaje imię i nazwisko oraz e-mail (podanie danych osobowych jest warunkiem udziału w głosowaniu). Głosując wskazujemy po jednej nominacji w każdej kategorii (Warszawianka Roku/Warszawianka Stulecia). Głosowanie trwa do 17 października, w przypadku głosowania internetowego: do godz. 23.59, w przypadku  papierowego: do godziny 16.00.

Patronat honorowy nad plebiscytem „Warszawianka Roku” objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Partnerzy: Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Dom Spotkań z Historią, Green Caffè Nero, Kingy Jewelry, Der Elefant, Mokosh Cosmetics, YOPE, Risk made in Warsaw

Patroni medialni: Chillizet, Uroda Życia, Polki.pl

Następny Artykuł