Type to search

Mieszkańcy Pragi-Północ wskażą pomysły na nowy skwer

Podziel się

Ławki, huśtawki czy rozmieszczenie ścieżek, to tylko niektóre elementy, które będą konsultowane z warszawiakami. Teren zieleni przy ul. Markowskiej ma spełnić oczekiwania mieszkańców Pragi-Północ, lubiących odpoczynek w otoczeniu przyrody. W tym celu, przedstawiciele miasta wyruszą w teren zbierając opinie osób napotkanych przy okolicznych ulicach i podwórkach. O zdanie zostaną zapytane też dzieci z pobliskiego przedszkola oraz młodzież z Klubu Młodzieżowego na Brzeskiej. Najmłodsi warszawiacy powiedzą, na czym lubią się bawić i jakie atrakcje chcieliby mieć na nowym placu zabaw. 

Oprócz tego, do 30 wrześnie mieszkańcy mogą podzielić się swoją opinią za pomocą maila. Wiadomości należy przesyłać na adres konsultacje@zzw.waw.pl.

Daty konsultacji przy ul. Markowskiej:

  • 15 września (sobota), godz. 10.00-13.00;
  • 17 września, (poniedziałek), godz. 16.00-19.00.

Piknik i pierwsze projekty

Aby zachęcić mieszkańców Pragi-Północ do rozmów, organizatorzy przygotowali dodatkowo piknik sąsiedzki. W niedzielę, 23 września, w godzinach 11.00-14.00, na uczestników spotkania czekają liczne konkursy, zabawy i animacje. Piknik odbędzie się na parkingu, tuż obok projektowanego skweru.

Po zebraniu pierwszych propozycji, w październiku, powstanie wstępny zarys modernizacji. Warszawiacy będą mogli go skomentować podczas drugiego etapu konsultacji a także  wskazać ewentualne zmiany.

II etap konsultacji przy ul. Markowskiej:

  • 11 października (czwartek) w godzinach 15.00-18.00
  • 13 października (sobota) w godzinach 10.00-13.00

Po konsultacjach, na przełomie listopada i grudnia 2018 powstaną szczegółowe wytyczne dla architektów. Skwer według wstępnych planów zostanie otwarty jesienią w przyszłym roku.

Realizujemy program rewitalizacji

Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Do 2022 roku Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł. Zamiany zachodzą już od 11 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Kreatywności Targowa, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do nowej odsłony w tej części miasta.