Piątkowe sadzenie, 26 października, zainaugurują partnerzy Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”, przedstawiciele miasta oraz uczniowie z warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 307. Drugiego dnia akcji, 27 października w spotkaniu weźmie udział Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy a także przedstawiciele placówek dyplomatycznych z kilkunastu państw świata, m.in. ambasady Algierii, Chile, Hiszpanii, Indonezji, Iraku, Kazachstanu, Nowej Zelandii, Serbii, Słowenii, Turcji i Ukrainy.
Jesienne sadzenie drzew z dyplomatami stało się już tradycją. W tym roku wydarzenie organizowane jest w miejskim lesie na Białołęce. Wśród trzech tysięcy sadzonek znalazły się dęby, lipy, głogi, czereśnie a także dzikie jabłonie.
Przejazd
Dziennikarzy zainteresowanych dojazdem na miejsce sadzenia zapraszamy do skorzystania z przejazdu autokarem, który wyruszy spod Pałacu Kultury i Nauki (od strony Kinoteki) o godz. 8.15 – zarówno 26, jak i 27 października. Prosimy o potwierdzenie chęci skorzystania z transportu na adres: dominikawisniewska@um.warszawa.pl do czwartku, 25 października, do godz. 10.00.
Projekt „Partnerstwo dla Klimatu” został zapoczątkowany latem 2008 roku jako platforma współpracy i wspierania wydarzeń towarzyszących 14. Konferencji Klimatycznej COP 14 w Poznaniu. Celem inicjatywy jest prowadzenie wspólnie z partnerami kompleksowych, innowacyjnych działań edukacyjnych i promocyjnych związanych z problematyką zmian klimatu. W ramach Platformy organizowane są różnego rodzaju wydarzenia o dość zróżnicowanym charakterze, m.in. konferencje, debaty, happeningi, wystawy, które to mają na celu zwiększanie świadomości z zakresu ochrony klimatu wśród różnego rodzaju instytucji oraz mieszkańców Polski.
Działania stolicy poprawiające jakość powietrza prowadzone są od 12 lat w trzech obszarach: transport, zieleń i energia. Akcja edukacyjna #OddychajWarszawo od 2016 roku uświadamia warszawiakom, jak ważna jest zmiana ich codziennych postaw – korzystanie z komunikacji publicznej, docieplanie budynków i dbałość o miejską zieleń.
Blisko 40 procent powierzchni stolicy zajmują tereny zieleni. W lipcu tego roku w Warszawie przybyło ponad 200 nowych, przyulicznych drzew, a obecnie trwają jesienne nasadzenia kolejnych 6 000 sztuk. Od 2007 r. do pierwszej połowy 2018 roku przy ulicach warszawskich ulicach, w miejskich lasach, parkach, skwerach i nad Wisłą posadzono ponad 300 000 drzew. Jeszcze w tym roku, w lasach miejskich pojawi się kolejne 10 000 sadzonek. Dobór gatunków roślin jest prowadzony według Standardów kształtowania zieleni w Warszawie, które stanowią załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”.