Type to search

Walcarka do blachy – jak wybrać najlepszy model?

Podziel się

Walcarki do blachy znalazły swoje zastosowanie w przeróżnych branżach przemysłowych. Ich funkcjonalność w dużej mierze zależy jednak od odpowiedniego dopasowania do specyfiki zakładu. Warto poznać ich rodzaje i parametry, aby dowiedzieć się, która będzie najlepszą opcją w danym przypadku.

Jaki napęd walcarki będzie odpowiedni?

Napęd jest jednym z kluczowych aspektów, nad którymi trzeba się zastanowić, kiedy przymierzamy się do zakupu walcarki. Samo urządzenie jest bardzo użyteczne, pozwalając na zwijanie metalu w przeróżny sposób, tworząc kształty cylindryczne, owalne, a nawet i stożkowe. Wszystko to musi jednak być napędzane – jaki sposób jest najlepszy?

Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Każda z opcji ma swoje zalety, stąd warto poznać je wszystkie. Najczęściej można podzielić rodzaje napędu na:

  • ręczne – opcja ta, jak nietrudno się domyślić, jest rozwiązaniem najtańszym i odpowiednim do pracy przy stosunkowo prostych zadaniach i najcieńszych arkuszach metalu; siłą napędową są tutaj ludzkie mięśnie,
  • elektromechaniczne – to opcje pośrednie, które mają zdecydowanie większe możliwości od wersji ręcznych; centralne rolki napędzane są tutaj przez silnik elektryczny, co zwiększa moc urządzenia, jednak wciąż radzi sobie ono najlepiej z dość niewielkimi arkuszami do około 8 mm,
  • hydrauliczne – ten rodzaj jest zdecydowanie najsprawniejszym z całej trójki, pozwalając na bardzo dokładne zwijanie blach o grubości nawet 165 mm – takie możliwości mają walcarki Akyapak z serii AHS; warto jednak wiedzieć, że wraz z możliwościami zwiększa się zarówno zajmowana powierzchnia, jak i koszt zakupu.

Kontrola i precyzja cięcia, czyli na co zwrócić uwagę?

Podczas walcowania niezwykle ważne jest, aby walce odpowiednio ze sobą współpracowały, dzięki czemu uda się dokonać dokładnego i precyzyjnego zwijania materiału. Warto jednak pamiętać, że wraz z tym musi iść też możliwość kontroli całego procesu. Dobrze jest zaopatrzyć się w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które będą posiadały odpowiednie czujniki i alarmy reagujące na jakiekolwiek nieprawidłowości.

Niezwykle ważna jest też ergonomia budowy walcarki. Ważne, aby posiadała ona stały zacisk, który zwiększy precyzję przy każdym zadaniu. Właśnie dlatego warto jest inwestować w produkty znanych producentów, którzy od lat dostarczają niezawodnych sprzętów – dla przykładu warto rozważyć modele z serii AHK i AHV od producenta Akyapak.

Ile rolek wybrać do walcarki?

Napęd, precyzja i bezpieczeństwo są niezwykle ważne, ale warto również pamiętać o ilości rolek. Odpowiadają one za możliwości danego sprzętu. Przede wszystkim trzeba sobie postawić pytanie dotyczące tego, co jest dla nas istotniejsze – długość zawijanego materiału, czy jego grubość. Opcje trójrolkowe bardzo się od siebie różnią w tym zakresie. Złotym środkiem wydają się opcje czterorolkowe, które pozwalają na wysokie poziomy obu z tych parametrów. Dla specjalistycznych potrzeb lepszym wyborem może jednak okazać się opcja trójrolkowa.

Walcarki do blach są niezwykle pożytecznymi urządzeniami, które znalazły swoje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Warto stosować ich funkcjonalność, jednak należy pamiętać, aby zastanowić się nad wszystkimi parametrami, które mogą mieć wpływ na ostateczny wybór urządzenia.