Type to search

40 lat warszawskiej Starówki na liście UNESCO

Podziel się

Inicjatorem wpisu warszawskiej Starówki był prof. Krzysztof Pawłowski. To on przedstawił Komitetowi Dziedzictwa Światowego UNESCO polskie postulaty, dotyczące historycznych miast oraz zabytków techniki.

Jednym z pierwszych pytań i wątpliwości była kwestia „autentyczności” zabytku. Jednak wobec zniszczeń wojennych i planowanej zagłady Warszawy wpis miał mieć inne znaczenie – podkreślić symbolizm odbudowy miasta oraz „wolę narodu utrzymania i udokumentowania swej tożsamości skazanej na zagładę”.

Ostatecznie w ślad za przesłaną dokumentacją, Komitet Dziedzictwa ICOMOS w maju 1980 r. wystosował opinię, w której jako uzasadnienie brzmiało: „Nominowane dobro kultury odpowiada zasadniczym warunkom przypisanym do Listy Światowego Dziedzictwa, a jego wyjątkowa wartość jest powszechnie uznana. W sposób szczególny odpowiada kryteriom nr 6 (o szczególnych wartościach historycznych). W następstwie Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 r. stolica Polski w odwecie została unicestwiona przez nazistowskiego okupanta. Z ruin, pomiędzy rokiem 1945 a 1966, wolą narodu miasto zniszczone w 85% zostało przywrócone do życia. Rekonstrukcja historycznego centrum, identyczna z oryginalną, symbolizuje wolę zapewnienia przetrwania jednego z pierwszych śladów polskiego osadnictwa kulturowego i w obrazowy sposób przedstawia fachowość technik konserwatorskich drugiej połowy XX w.”

Historyczne Centrum Warszawy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 2 września 1980 r. Znalazło się wśród miast historycznych takich jak m.in.: centrum Rzymu wraz z Watykanem, Ouro Preto w Brazylii czy Bosra w Syrii, parków narodowych Durmitor w Jugosławii i Garaniba w Zairze.

W początkach 1981 r. na kamienicy przy Zapiecku na Starym Mieście została umieszczona płyta o następującej treści: „Postanowieniem Komitetu Dziedzictwa Światowego Warszawskie Stare Miasto Dobrem Kultury Światowej UNESCO Wrzesień 1980”. W połowie lat dwutysięcznych na obrzeżach Starego Miasta zostały zainstalowane trójwymiarowe makiety, informujące o wpisie.

Prof. Krzysztof Pawłowski – architekt, urbanista, historyk i badacz architektury, konserwator, pedagog. Od lat specjalizuje się w badaniach i rewaloryzacji zabytkowych zespołów miejskich. Urodził się 3 maja 1934 r. w Warszawie, po wojnie rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, w 1956 r. podjął pracę naukową w Polskiej Akademii Nauk. Inicjator wpisu warszawskiego Starego Miasta na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.