Type to search

42. Maraton Warszawski już w weekend

Podziel się

Maraton Warszawski jest symbolem niezłomności, pracowitości i cierpliwości – tak jak 11 biegaczy, którzy brali udział we wszystkich edycjach imprezy. W tym roku także ich nie zabraknie.

Ze względu na obostrzenia sanitarne, bieg zostanie rozłożony na 4 tury, w każdej z nich wystartuje 250 zawodników. Trasa ograniczy się do 5-kilometrowej pętli, biegnącej m.in. przez Krakowskie Przedmieście, ul. Miodową i Bonifraterską. Start i meta zlokalizowane są na placu Teatralnym. Żeby osłodzić życie osobom, którym nie udało się zarejestrować na bieg stacjonarny, organizatorzy uruchomili w tym roku także bieg wirtualny, w którym można wziąć udział z każdego miejsca na świecie.

Ze względu na obecną sytuację musieliśmy ograniczyć liczbę startujących zawodników. Nie chcieliśmy jednak zawieść chętnych do wzięcia udziału w maratonie. Stąd pomysł na wirtualny bieg, który sprawi, że zarejestrowane osoby będą mogły poczuć jakby razem z nami biegły ulicami Warszawy. Same zdecydują, kiedy pobiegną i na której z ulubionych tras. Specjalnie stworzona na tę okazję aplikacja zarejestruje ich czas i pokonaną odległość. Poza dystansem maratońskim, będzie można wybrać również bieg na 21, 10 lub 5 kilometrów – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji Maraton Warszawski. Do biegu wirtualnego zgłosiło się już 3000 osób z całego świata, m.in. z Indii, Chin czy Japonii.

Organizatorzy 42. edycji PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego poważnie podeszli do kwestii zaleceń sanitarnych i w tym roku zrezygnowali m.in. z utworzenia trybun i stref kibica przy trasie biegu. Również rola miasteczka, zlokalizowanego na placu Teatralnym, zostanie ograniczona do minimum. Zawodnicy będą mogli przebywać w sekcji startowej nie dłużej niż 15 minut i aż do sygnału rozpoczęcia biegu zmuszeni będą nosić maseczki. Nie zabraknie również środków do dezynfekcji. Wszystkie te zabiegi mają na celu zapewnienie uczestnikom maksimum bezpieczeństwa.

Maraton Warszawski od 5 lat pokazuje, że bieganie można łączyć z pomaganiem. Od 2015 r. uczestnicy zebrali już ponad 5 milionów złotych na cele dobroczynne. W tegorocznej edycji akcji #BiegamDobrze już 50 tysięcy złotych wpłynęło na konto 9 organizacji charytatywnych, a kwota ta wciąż rośnie i rosnąć może aż do 7 października, do czasu zakończenia zbiórek.PZU

42. ORLEN Maraton Warszawski jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz informator drogowy dostępne są na stronie: www.maratonwarszawski.com