Type to search

Finał 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Podziel się

 Joanna Rudniańska otrzymała tytuł warszawskiej twórczyni, a Nagroda Literacka m. st. Warszawy w poszczególnych kategoriach – proza, poezja, literatura dziecięca i książka o tematyce warszawskiej – została przyznana Zycie Rudzkiej (za książkę „Tkanki miękkie”), Radosławowi Jurczakowi (tom poezji „Zakłady holenderskie”), Aleksandrze i Danielowi Mizielińskim („Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”) oraz Grzegorzowi Piątkowi („Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”). Nazwiska laureatek i laureatów ogłoszone zostały podczas uroczystości zorganizowanej na barce literackiej przy Bulwarach Wiślanych.  

– Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać na żywo, a nie, jak w poprzedniej edycji, wyłącznie wirtualnie. Choć pandemia mocno ograniczyła możliwości organizowania takich wydarzeń, to staramy się w Warszawie cały czas działać na rzecz literatury i czytelnictwa. Wspieramy autorki i autorów poprzez nagrody, stypendia czy rezydencje literackie, dbamy o biblioteki i niezależne księgarnie. Współorganizujemy i dofinansowujemy literackie festiwale, plenery i spotkania autorskie, które zawsze dają nam wielką satysfakcję – mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy. 

Laureatów i laureatki wyłoniło Jury Nagrody w składzie: Justyna Sobolewska (Przewodnicząca Jury), Maciej Jakubowiak (Sekretarz Jury), Anna Kramek-Klicka, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak. Do wszystkich nagrodzonych oraz nominowanych trafią nagrody pieniężne

 Laureatki/laureaci 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 

Warszawska twórczyni: Joanna Rudniańska 

Proza: Zyta Rudzka Tkanki miękkie, W.A.B  

Poezja: Radosław Jurczak Zakłady holenderskie, Biuro Literackie  
Literatura dziecięca (tekst i ilustracje): Aleksandra i Daniel Mizielińscy Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych, Wydawnictwo Dwie Siostry   
Książka o tematyce warszawskiej: Grzegorz Piątek Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949, W.A.B 

 O nagrodzonych:  

Zyta Rudzka, nagrodzona w kategorii proza za powieść „Tkanki miękkie”, jest nie tylko uznaną pisarką, ale również scenarzystką i psycholożką, tworzącą od wczesnych lat 90. XX wieku i to już drugi raz, kiedy znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. „Tkanki miękkie”, w której swoją charakterystyczną i znakomitą ostrą frazą kreśli portret mężczyzny w czasach słabości, to kolejny sukces Zyty Rudzkiej i na pewno nie ostatni! Wcześniej autorka została doceniona za powieść „Krótka wymiana ognia” – Tygodnik Polityka uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych polskich powieści dekady.  

W kategorii poezja laureatem został Radosław Jurczak. Zwycięski tomik „Zakłady holenderskie” to drugi w dorobku tego poety młodego pokolenia. Autor zabiera nas w nim w podróż w nieznane, w przyszłość, wprowadza do poezji język fizyki i cybernetyki, a jednocześnie toczy się tu fascynująca gra z tradycją poetycką. „Zakłady holenderskie” otrzymały nominację nie tylko do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2021, ale również do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i do Nagrody Literackiej Gdynia.  

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, laureaci w kategorii literatura dziecięca za „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to graficy i ilustratorzy cenieni nie tylko na polskim, ale również międzynarodowym rynku czytelniczym oraz znani bardzo szerokiemu gronu odbiorców przede wszystkim z publikacji „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”. W książce „Którędy do Yellowstone?” natomiast autorzy zaprosili czytelników w nową podróż dookoła świata – przez parki narodowe od Yellowstone przez Grenlandię po Komodo. Aleksandra i Daniel Mizielińscy połączyli ze sobą komiks, pełne szczegółów rozkładówki, rysowany zielnik oraz czarno-białe ryciny inspirowane dawnymi księgami przyrodniczymi.  

W kategorii książka o tematyce warszawskiej laureatem został Grzegorz Piątek i jego „Najlepsze miasto świata”, które opowiada o fenomenie budowy całkiem nowego miasta na gruzach dawnej Warszawy. Autor koncentruje się na planach i sporach o odbudowę oraz na wyzwaniach, przed jakimi tuż po zakończeniu wojny stanęli urbaniści i architekci   BOS-u. Grzegorz Piątek jest nie tylko pisarzem, przede wszystkim architektem, krytykiem i historykiem architektury. W latach 2005–2011 pełnił funkcję redaktora miesięcznika „Architektura-Murator”, a od 2011 jest członkiem zarządu Fundacji Centrum Architektury. Za swoją poprzednią książkę o Warszawie pt. „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” został uhonorowany m.in. 10. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. 

Warszawski twórca/twórczyni to specjalne wyróżnienie stworzone z myślą o wybitnych osobach piszących związanych w szczególny sposób z Warszawą. W tym roku tytuł przypadł Joannie Rudniańskiej, pisarce tworzącej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jej utwory zostały docenione już przez jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, kiedy w 2013 roku w kategorii literatury dziecięcej nominowana została napisana przez Rudniańską książka „XY”. Warszawska twórczyni jest również laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka, a jej dwie książki – „XY” oraz „Bajka o Wojnie” – zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.  

 Nagroda Literacka m.st. Warszawy, sięgająca w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. To wielkie wyróżnienie dla autorek i autorów, a także podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. Wśród jej laureatów i laureatek znajdziemy m.in. Wiesława Myśliwskiego, Ewę Lipską, Łukasza Orbitowskiego, Justynę Bednarek, Annę Bikont, Jakuba Żulczyka i wielu innych. Nagroda łączy wieloletnią tradycję z promocją czytelnictwa i otwartością na zmieniające się potrzeby czytelników. Dlatego też towarzyszy jej szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania. W tym roku są to m.in.: czytanie książek laureatów online, inicjatywa Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej oraz konkursy w mediach społecznościowych. Wszystkie nominowane w tej edycji tytuły można znaleźć w warszawskich bibliotekach. 

Fundatorem i organizatorem Nagrody Literackiej jest Miasto Stołeczne Warszawa 

Patroni medialni: Booklips.pl, Lubimyczytac.pl, Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!, Radio Nowy Świat, wawa.info.