Type to search

Nagroda im. K.Moczarskiego – Olga Linkiewicz laureatką

Podziel się

Niezwykle cenię sobie to, że Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego dostrzega tak różnorodne prace, zarówno pod względem gatunkowym, jak i tematycznym. Od rozpraw typowo akademickich po wydawnictwa reporterskie i publicystyczne. Cieszę się, że jurorzy nagrody wyróżnili książkę, która łącząc perspektywę historyka z warsztatem etnologa, przełamując tradycyjne konwencje literackie – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego to jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju, a jej laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Karol Modzelewski, a w ubiegłym roku Jerzy Kochanowski. Zwycięzca w konkursie otrzymuje 50 tysięcy złotych oraz statuetkę – replikę temperówki patrona Nagrody. Swoją nagrodę – Ołówek, już po raz czwarty przyznała młodzież licealna skupiona w Młodzieżowych Klubach Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego. Za najlepszą książkę ubiegłego roku uznali książkę Urszuli Glensk „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”.

O nagrodzonej książce
W swojej publikacji Olga Linkiewicz popatrzyła na polsko-ukraińskie pogranicze nie z perspektywy nacjonalistycznych ideologów – polskich czy ukraińskich – ale mieszkańców, dla których jasne podziały były czymś niezrozumiałym i obcym. Opisała świat, w którym np. doskonale radzą sobie osoby uważające się za Polaków, ale posługujące się językiem ruskim i wyznające grecki katolicyzm, raz chodzą na nabożeństwo do cerkwi, a raz do kościoła. Życie galicyjskich wsi zamieszkałych przez „mieszanych ludzi” toczyło się na przekór kategoriom, których dziś używamy do opisu rzeczywistości. Dla bohaterów książki Olgi Linkiewicz ważniejsze były podziały społeczno-materialne na bogatych gospodarzy, drobnych rolników, wyrobników czy szlachtę zagrodową. A przede wszystkim podział na tutejszą, swojską kulturę i kulturę miejską, „pańską”, obcą. „Lokalność i nacjonalizm” pokazuje, jak działacze ukraińscy i państwo polskie zmieniają ten kulturowy krajobraz, a lokalna społeczność zostaje zmuszona, by opowiedzieć się po którejś ze stron. Nagrodzona książka przybliża świat, którego już nie ma i która pozwala zrozumieć skomplikowaną rzeczywistość pogranicznych wsi bez uproszczeń i stereotypów. Wydawcą książki jest Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas.

Dr Olga Linkiewicz jest absolwentką Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Historii Społecznej XIX i XX wieku w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Była laureatką nagród naukowych tygodnika „Polityka” (2010) i stypendystką Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta (2012-2013). Specjalizuje się w historii najnowszej Europy Wschodniej, pamięcią w społecznościach lokalnych i społeczną historią wiedzy. Książka „Lokalność i nacjonalizm” zdobyła również tegoroczną Nagrodę Historyczną „Polityki” w kategorii debiut.

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady Miasta Warszawy, jest kontynuacją nagrody powstałej w 2009 roku za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski. Jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszkego nagradza publikacje podejmujące tematy, które frapują nie tylko naukowców i miłośników historii. Pogłębiona refleksja nad najnowszą historią Polski pozwala bowiem zrozumieć również bieżącą rzeczywistość i światopoglądowe spory, które toczymy do dziś.

Nagroda jest także uczczeniem pamięci Kazimierza Moczarskiego, dziennikarza i prawnika, demokraty i żołnierza Armii Krajowej, po wojnie przez 11 lat więzionego przez komunistów. Był autorem „Rozmów z katem”, niezwykłego zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie.

W skład jury Nagrody wchodzą: prof. Andrzej Friszke (przewodniczący), prof. Antoni Dudek, dr Dobrochna Kałwa, prof. Jan Kofman, prof. Andrzej Krzysztof Kunert, Tomasz Łubieński, dr Anna Machcewicz, Katarzyna Madoń-Mitzner, dr Tomasz Makowski, prof. Daria Lipińska-Nałęcz oraz Andrzej Wielowieyski.

Fundator i organizator: miasto stołeczne Warszawa
Współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich
Patron medialny: Gazeta Wyborcza
Partner gali: Biblioteka Narodowa

Więcej informacji o Nagrodzie na stronie oraz na stronie DSH