Type to search

Nowe patronki pasaży i alejki

Podziel się

Dziękuję radzie za wsparcie tej inicjatywy. Chciałem, by Warszawa doceniła i uhonorowała wybitne artystki i działaczki, tak zasłużone dla historii i kultury naszego kraju. I przybliżyła dokonania tych kobiet naszym mieszkańcom. To ważny gest – dotychczas nazwiska kobiet stanowiły niewielki odsetek nazw, ale już to wspólnie zmieniamy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Do Wisławy Szymborskiej, która od kilku lat jest patronką pasażu prowadzącego od wejścia do stacji metra Centrum do Dworca Centralnego, dołączyły w czwartek, 18 marca, inne wspaniałe kobiety.

Patronką deptaku, zlokalizowanego po południowej stronie pasażu Wisławy Szymborskiej została aktorka i publicystka Maria Morska, a ciągu pieszego po jego stronie północnej – pisarka i publicystka Irena Krzywicka.

Patronkami pasaży równoległych do pasażu Wisławy Szymborskiej po jego północnej stronie zostały: poetka i tłumaczka Kazimiera Iłłakowiczówna oraz poetka Zuzanna Ginczanka.

Maria Dulębianka – działaczka społeczna, malarka i publicystka została patronką alejki parkowej po południowej stronie ulicy Świętokrzyskiej.

A Anna Świrszczyńska – poetka i dramatopisarka oraz Halina Poświatowska – poetka i prozaiczka zostały patronkami pasaży prostopadłych do pasażu Wisławy Szymborskiej.

Prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił pomysł uhonorowania wyjątkowych warszawianek 8 marca. Jednocześnie prezydent podsumował dotychczasowe działania w ramach programu wspierającego kobiety, na który składa się między innymi: pomoc dla ofiar przemocy, schronienia i miejsca całodobowego wsparcia dla kobiet z dziećmi, programy wspierające proces usamodzielniania się kobiet, program żłobkowy, programy szczepień, dofinansowania zabiegów in vitro, aktywizacja zawodowa kobiet, działania na rzecz równości w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn czy Rada Kobiet i Pełnomocniczka ds. Kobiet.

Na sesji z inicjatywy rady i dzielnicy podjęto także uchwały dotyczące:

– nadania drodze zlokalizowanej na Bemowie pomiędzy ulicami Dywizjonu 303 i Marynin nazwy Trzech Lotniczek Polskich, upamiętniając Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską, Annę Leską-Daab i Stefanię Wojtulanis-Karpińską – trzy Polki, lotniczki w brytyjskim Air Transport