Type to search

Powstańcy Warszawscy spotkali się z Prezydentami RP i m.st. Warszawy

Podziel się

Spotkanie z Powstańcami Warszawskimi to coroczna uroczystość odbywająca się podczas obchodów związanych z rocznicą wybuchu Powstania. Po odegraniu Hymnu Państwowego i Hejnału Warszawskiego, w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego nadane zostały ordery i odznaczenia państwowe dla uczestników zrywu z 1944 r. i osób, które pielęgnują pamięć o tym wydarzeniu. W tym roku wyróżnienie z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy odebrali:

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski: Hanna Dobraczyńska, ps. „Hania”; Ryszard Dworak ps. „Szczwany Lis I”; Romuald Janowski ps. „Żuraw” i „Romek”; Andrzej Kaczorowski ps. „Mały” i „Kaczor”; Tadeusz Kowalski ps. „Heniek” i „Barograf”; Czesława Sielska ps. „Nina”; Wanda Thun ps. „Wandzia”.

Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości: Michał Jasiński ps. „Michaś”.

Prezydent RP wręczył również Złote Krzyże Zasługi, Srebrne Krzyże Zasługi oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Pełna lista osób odznaczonych podczas dzisiejszej uroczystości znajduje się na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Spotykamy się z naszymi bohaterami, którzy kiedyś z podniesioną głową i błyskiem w oczach ruszyli, by odzyskać wolną, niepodległą, suwerenną Ojczyznę. Nie bali się, nie wahali, nie kalkulowali. Nie obliczali szans prawdopodobieństwa na zwycięstwo. Po prostu chcieli wolnej Polski za wszelką cenę, również za cenę własnego życia – powiedział Andrzej Duda, Prezydent RP.

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy zwrócił się bezpośrednio do uczestników Powstania. ­– Dzięki Wam Warszawa ma wpisane w swoje DNA to, że zawsze podnosi się z jakichkolwiek problemów. Jest twarda jak Wy, dumna tak jak Wy. Warszawa wygląda tak dzięki Wam. Bo nigdy nie straciła nadziei. Skazywano ja na niebyt, a ona istniała. To dzięki Wam jest stolicą – mówił Rafał Trzaskowski.

Przemówienia wygłosili również dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski; prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, Leszek Żukowski; wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, Halina Jędrzejewska oraz Komendantka Chorągwi Stołecznej Związku Harcerstwa Polskiego, Paulina Gajownik.

Spotkanie Prezydentów RP i m.st. Warszawy z Powstańcami Warszawskimi to jedna z uroczystości związanych z upamiętnieniem niepodległościowego zrywu z 1944 r. W ramach tegorocznych obchodów zaplanowano około 250 wydarzeń. Jutro w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy, podczas której wręczone zostaną oznaki Honorowego Obywatela m.st. Warszawy i statuetki Syreny Warszawskiej dla laureatów Nagrody m.st. Warszawy z 2020 i 2021 r. W sobotę wieczorem odbędą się także uroczysta msza św. polowa i Apel Pamięci pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. W niedzielę o godzinie „W” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pod Pomnikiem Gloria Victis oddany zostanie hołd Powstańcom Warszawskim. Również tego dnia wieczorem na Cmentarzu Powstańców Warszawy nastąpi uroczyste złożenie kwiatów na kurhanie, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy poległych w zrywie z 1944 r. Cały program tegorocznych obchodów znajduje się na stronie Urzędu Miasta. Również tam będzie można śledzić transmisje z wybranych wydarzeń.