Type to search

Przedsiębiorcza młodzież 2.0

Podziel się

Przedsiębiorcza młodzież 2.0 to przedsięwzięcie skupiające projekty: Start-up Jump i Kreatywna młodzież, które w roku szkolnym 2017/18 cieszyły się dużym zainteresowaniem. W Start-up Jump uczestniczyło 350 uczniów z 27 szkół średnich, a Przedsiębiorcza młodzież (obecnie Kreatywna młodzież) przyciągnęła ok. 2700 uczniów i studentów. W tym roku programy działają pod jednym szyldem: Przedsiębiorcza młodzież.

Wspieramy postawy pro-przedsiębiorcze i pro-innowacyjne wśród warszawskiej młodzieży. Młodzi uczestnicy miejskich projektów mogą rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności i pasje, przydatne zarówno w dalszej edukacji, jak również w pracy zawodowej, codziennym życiu i aktywności w przestrzeni miejskiej – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Pierwsze sukcesy
Drużyna warszawskich uczniów z ubiegłorocznej edycji programu Start-up Jump zakwalifikowała się do finału konkursu „I make 4 my city” w Paryżu. Warszawski FabLab powered by Orange znalazł się wśród 16 drużyn, które zostały zaproszone do udziału w finale konkursu (24 stycznia 2019 r.) W wydarzeniu wezmą udział 3-osobowe ekipy z całego świata (dwóch uczniów i koordynator z FabLabu). Dla młodzieży będzie to ciekawa przygoda, okazja do rozwinięcia skrzydeł i poznania przedsiębiorczych ludzi z całego świata. Fundacja Orange we Francji co roku organizuje konkurs dla młodych osób działających w FabLabach wspieranych przez tę fundację na całym świecie.

Tematem tegorocznego konkursu był „Zrównoważony rozwój w codziennym życiu”, a uczestnicy mogli przedstawić swoje innowacyjne rozwiązania w postaci prototypów wynalazków lub aplikacji. Drużyna młodych warszawiaków stworzyła prototyp aplikacji mobilnej, która łączy recykling z ruchem DIY (ang. do it yourself – zrób to sam). Aplikacja została w całości wykonana przez zespół sześciu uczniów liceów i techników, pod nadzorem merytorycznym koordynatorów FabLabu. 

W Konkursie zostaną przyznane trzy nagrody. Dwóch laureatów wyłoni jury, a trzecia nagroda trafi do drużyny, która otrzyma najwięcej głosów w internetowym głosowaniu. Głosować można tutaj.

Start-up Jump
W ramach projektu uczniowie poznają działalność miejskich ośrodków wsparcia przedsiębiorczości oraz oferty wybranych partnerów miasta, działających w obszarze przedsiębiorczości, innowacji i technologii. Celem programu  jest upowszechnienie wśród uczniów informacji dotyczących miejskiego ekosystemu przedsiębiorczości i innowacji oraz możliwości dalszego rozwoju, w tym podejmowania w Warszawie inicjatyw biznesowych i pozyskiwania wsparcia dla indywidualnej przedsiębiorczości.

Uczestnicy programu w pierwszym etapie (Młodzieżowy semestr biznesowy) odwiedzili miejskie instytucje wspierające przedsiębiorczość, takie jak Centrum Przedsiębiorczości Smolna czy Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. W kolejnym – praktycznym etapie – uczniowie będą mieli okazję stworzyć własne projekty, ale także nawiązać bezpośredni kontakt ze środowiskiem biznesu i potencjalnymi pracodawcami. Na warsztatach, które rozpoczną się w nowym roku m.in. w FabLab powered by Orange, młodzi warszawiacy otrzymają wsparcie w postaci indywidualnych i grupowych konsultacji z mentorami, pogłębią wiedzę na temat projektowania 2D i 3D, podstaw elektroniki, programowania oraz prototypowania, a także nauczą się pracy zespołowej.

Kreatywna młodzież
Program adresowany jest do młodzieży warszawskich szkół ponadpodstawowych – szkół branżowych I stopnia, techników i liceów ogólnokształcących oraz do studentów warszawskich uczelni wyższych. Celem programu jest rozwój kompetencji kluczowych, w tym społecznych, sprzyjających postawom przedsiębiorczym i zatrudnieniu młodych ludzi, a także wsparcie inicjatyw i kreatywnych form działania. W 2019 r. młodzież będzie mogła zgłosić swoje pomysły do konkursu na innowacje techniczne.

Pomysły mogą być związane z profilem szkoły lub dotyczyć pozaszkolnych zainteresowań uczniów. Grupom młodzieży uczestniczącym w konkursie zapewnione zostanie wsparcie merytoryczne oraz środki finansowe na przygotowanie prototypów. Autorzy najlepszych projektów innowacji otrzymają nagrody finansowe.

Program „Kreatywna młodzież” na zlecenia m.st. Warszawy realizuje Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Więcej informacji tutaj.