W 2018 roku rozpoczęliśmy prace nad nową konstytucją przestrzenną naszego miasta – studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.
– Pierwszy etap konsultacji społecznych pokazał jak bardzo potrzebujemy tego dokumentu. Mieszkańcy złożyli niemal 25 tys. wniosków– mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Wiedza, na której bazują planiści, to nie tylko informacje z wniosków, to także liczne analizy i badania. A obraz, który się z nich wyłania, jest bardzo ciekawy. I dużo mówi o warszawiakach i wyzwaniach przestrzennych, z którymi musimy się mierzyć w stolicy.To właśnie dlatego rozpoczynamy cykl „Raporty z planowania Warszawy”. Chcemy podzielić się wiedzą o mieście i pytaniami o przyszłość. Pytamy jak kształtować przestrzeń Warszawy, by była dobrym miejscem do życia za 10, 20 czy 30 lat. A publikacji każdego z raportów towarzyszy spotkanie online.
– Pierwszy raport jest o nas – mieszkańcach. O demografii, o tym, gdzie mieszkamy i pracujemy, jak korzystamy z najpotrzebniejszych codziennych usług. Perspektywa mieszkańca jest dla nas kluczowa w nowym studium. Wiemy już, że Warszawa będzie rosła wolniej niż sądziliśmy. To dobra informacja i szansa, by skupić się przede wszystkim na jakości życia. Serdecznie zapraszam na pierwsze spotkanie– dodaje wiceprezydent.
Spotkanie „Ilu nas jest, a ilu będzie?” już w środę, 3 marca, o godzinie 18.00. Transmisja online na platformie YouTube (link: https://youtu.be/CDfiluJWJTo). Będzie aktywny czat z możliwością zadawania pytań i komentowania, aby wziąć udział w dyskusji na ZOOMIE prosimy o maila na adres: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl.Wkrótce kolejne raporty:- W jakim środowisku żyjemy?- Jaki krajobraz nas otacza?- Czy żyjemy lokalnie?Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?Postanowiliśmy też spytać mieszkańców jak widzą przyszłość miasta i we współpracy z Fundacją Puszka organizujemy konkurs FUTUWAWA: Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości? Każdy może zgłosić swój pomysł i projekt.Miasta dobre do życia muszą wymyślać się wciąż na nowo. Poszukiwać wizjonerskich pomysłów i odpowiadać na wyzwania zdiagnozowane w pracach nad nowym studium. A jednym z nich jest pytanie: Jak będziemy mieszkać w Warszawie za 30 lat?Do włączenia się w rozmyślania nad przyszłością stolicy zapraszamy profesjonalistów, amatorów, młodzież i najmłodszych (kategoria FUTUWAWKA).Odpowiedź na pytanie konkursowe może być sformułowana zarówno w postaci konkretnego rozwiązania, jak i potraktowana teoretycznie, opisowo, metaforycznie, konceptualnie czy futurologicznie.Interesują nas różne dziedziny – od antropologii, socjologii, ekologii i ekonomii, przez sztukę, filozofię i futurologię, po architekturę i urbanistykę. Forma zapisu wizji jest dowolna – rysunek, wizualizacja, opowiadanie, komiks, video… Szukamy propozycji i wizji artystycznych, projektowych i teoretycznych. Pomysły oceni interdyscyplinarne jury.Prace w konkursie można nadsyłać do 19 kwietnia. Dodatkowo od 26 kwietnia do 17 maja 2021 na stronie mieszkamy.futuwawa.pl będzie trwało głosowanie publiczności.Pula nagród w Konkursie to 15 tys. zł oraz liczne nagrody rzeczowe, w tym książki o mieście i przyszłości, a także tablet graficzny w kategorii FUTUWAWKA.Najciekawsze projekty pokażemy na wystawie w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, która planowana jest na czerwiec 2021 roku. To będzie podsumowanie Raportów z planowania Warszawy i konkursu.Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: mieszkamy.futuwawa.pl ./p> Organizatorzy: m.st. Warszawa i Fundacja PuszkaPatroni medialni: Notes na 6 Tygodni, Magazyn Miasta, Architektura & Biznes