Type to search

Raporty z planowania Warszawy II – zapraszamy na spotkanie

Podziel się

Już wiemy, że elementy tzw. błękitno-zielonej infrastruktury (pozwalającej zapobiegać suszom, podtopieniom i powodziom) musimy traktować jako integralny element planowania Warszawy. Niemożliwe jest mówienie o zabudowie, infrastrukturze czy usługach bez aspektu środowiskowego. W nowym studium stale będziemy się odnosić do błękitno-zielonej infrastruktury i koncepcji usług ekosystemowych. Dlaczego? Bo środowisko jest dla nas bezcenne.

Ekonomiści próbują wyceniać wartość usług ekosystemowych. Wiemy, jakie to trudne. Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Długość życia, nasze zdrowie fizyczne i psychiczne są na pewno powiązane z naszym dobrostanem, dostępem do zieleni, wody i jakością powietrza. Marlena Happach, Architekt Miasta, zaprezentuje ze swoim zespołem wyniki analiz środowiska i wnioski, które z nich płyną. Przedstawi także założenia koncepcyjne do nowego studium Warszawy.

Spotkanie odbędzie się w środę, 24 marca, o godz. 18.00 w formule online. Jeśli chcecie wziąć udział w dyskusji na ZOOMIE, prosimy o maila na adres: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl.

Będzie również możliwość śledzenia spotkania na platformie YouTube. Na specjalnym czacie pod transmisją będzie można zadawać pytania i pisać komentarze.

Raporty z planowania Warszawy – o co chodzi?

Pracujemy nad nowym studium Warszawy. Planiści zebrali olbrzymią wiedzę o mieście i o nas, mieszkańcach. Na podstawie danych formułujemy pytania o przyszłość Warszawy. Publikacja raportów i spotkania mają na celu podzielenie się wiedzą i dyskusję nad wyzwaniami przyszłości w zakresie planowania przestrzennego.

W 2018 roku rozpoczęliśmy prace nad nową konstytucją przestrzenną naszego miasta – studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.

Pierwszy etap konsultacji społecznych pokazał jak bardzo potrzebujemy tego dokumentu. Mieszkańcy złożyli niemal 25 000 wniosków. Wiedza, na której bazują planiści, to nie tylko informacje z wniosków, ale także liczne analizy i badania. Obraz, który wyłania się z analiz, jest bardzo ciekawy. Dużo mówi o nas – warszawiakach i wyzwaniach przestrzennych, z którymi musimy mierzyć się w mieście. To właśnie dlatego prowadzimy cykl Raporty z planowania Warszawy. Chcemy podzielić się wiedzą o mieście i pytaniami o przyszłość. Stawiamy je na podstawie zebranych danych. Pytamy jak kształtować przestrzeń Warszawy, by była dobrym miejscem do życia za 10, 20 czy 30 lat. Publikacji każdego z raportów towarzyszy spotkanie online.

Pierwszy raport był o nas – mieszkańcach. O demografii, o tym gdzie mieszkamy i pracujemy, jak korzystamy z najpotrzebniejszych codziennych usług. Perspektywa mieszkańca jest dla nas kluczowa w nowym studium. Wiemy już, że Warszawa będzie rosła wolniej niż sądziliśmy. To dobra informacja i szansa, by skupić się przede wszystkim na jakości życia.

Zapraszamy również na kolejne spotkania:

Jaki krajobraz nas otacza?

21 kwietnia godz. 18.00

Czy żyjemy lokalnie?

19 maja godz. 18.00

Raport z pierwszego spotkania „Ilu nas jest, a ilu będzie?” dostępny jest tutaj.

Więcej informacji można znaleźć na Facebooku i stronie internetowej projektu.