Type to search

Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2020/2021

Podziel się

Pierwszy dzwonek w stolicy. W roku szkolnym 2020/2021 w warszawskich szkołach podstawowych będzie się uczyło ponad 126 tys. uczniów, w liceach – 54 tys., a w technikach – 28 tys. uczniów. Rozpoczęły się także zajęcia dla 57 tys. stołecznych przedszkolaków. Zajmie się nimi ponad 29 tys. nauczycieli.

Wróciliśmy do szkół. To powrót do normalności po wielu miesiącach nauki zdalnej. Jednocześnie wszyscy czujemy niepewność, związaną z sytuacją epidemiczną. Drodzy uczniowie, drodzy nauczyciele – jako miasto zrobiliśmy wszystko, co tylko możliwe, by był to dla Was powrót bezpieczny. Wspólnie z ekspertami przygotowaliśmy „Warszawskie wytyczne edukacyjne”, dotyczące pracy w formie tradycyjnej, mieszanej i zdalnej oraz szczegółowe procedury postępowania. Chcemy też zaszczepić ponad 43 tys. pracowników naszych szkół – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Oświata ma priorytet, inwestujemy w nią. Chcemy, żeby dzieci i młodzież zdobywały wiedzę w jak najlepszych warunkach i żeby nadal uczyła je najlepsza kadra w Polsce. Dziś oddaliśmy do użytku pięć nowych szkół i dwa przedszkola. A niebawem będą kolejne. W tym szczególnym dniu życzę przede wszystkim zdrowia i powodzenia. Wspierajmy się nawzajem i przestrzegajmy zaleceń sanitarnych.

Do nowej szkoły, która powstała we wschodniej części Białołęki, przy ul. Ruskowy Bród 19, w tym roku szkolnym zapisało się 323 dzieci (utworzono 15 oddziałów, w tym 3 klasy pierwsze i 4 oddziały przedszkolne). W rejonie jest jednak zameldowanych ponad 1000 dzieci, które będą mogły uczęszczać do tej placówki.

Kolejny z rzędu nowy rok szkolny inaugurujemy w nowej placówce – tym razem w szkole podstawowej we wschodniej części dzielnicy. Jestem przekonany, że to miejsce będzie sprzyjało nauce i rozwijaniu zainteresowań. Cieszę się z każdej inwestycji oświatowej na Białołęce, bo dzielnicy, która tak szybko się rozwija, nowe szkoły i przedszkola są bardzo potrzebne – mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.

Kompleks składa się z kilku budynków (jedno i trzypiętrowych) oraz hali sportowej. W części przeznaczonej dla młodszych dzieci znajdują się sale lekcyjne, biblioteka, sala do gimnastyki korekcyjnej, szatnie i gabinety specjalistyczne. A w części dla dzieci starszych oprócz pomieszczeń dydaktycznych i szatni – jadalnia, sklepik i radiowęzeł.

Pomiędzy budynkami wybudowano nowoczesną salę gimnastyczną oraz zespół jadalniano-kuchenny. Powstał plac zabaw dla najmłodszych dzieci, a nad ulicą Ruskowy Bród poprowadzono kładkę, którą można bezpiecznie się dostać do boisk po drugiej stronie drogi.

Budynki, które korzystają z odnawialnych źródeł energii przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Koszt tej inwestycji to 55 mln zł.

Białołęka to dzielnica ogromnych wyzwań, ale ich realizacja przynosi też wiele satysfakcji. Bardzo się cieszę z kolejnej, nowoczesnej szkoły w naszej dzielnicy. Od lat zabiegamy, by na Białołęce powstawały nowe żłobki, przedszkola i szkoły. I to się udaje – dzięki współpracy radnych, władz dzielnicy i miasta. Będziemy nadal pracowali, by kolejne, tak potrzebne na Białołęce inwestycje oświatowe, mogły być realizowane – dodaje Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Budujemy nowe szkoły i przedszkola

Miasto realizuje obecnie rekordowy program inwestycji. Do użytku za kadencji prezydenta Rafała Trzaskowskiego oddaliśmy już 14 przedszkoli, 7 szkół podstawowych oraz szkołę zawodową. Tylko w tym roku na ten cel przeznaczyliśmy ponad pół miliarda złotych (w tym 90 mln na remonty i modernizacje).

Oprócz szkoły na Białołęce oddano również do użytku nowe obiekty na Targówku – przy ul. Rembrandta 8 (szkoła podstawowa) i Wysockiego 51 (szkoła zawodowa), przy ul. Cyklamenów 28 (szkoła podstawowa) w Wawrze oraz przy al. Rzeczpospolitej 23b w Wilanowie (szkoła podstawowa). A także przedszkola przy ul. Parowcowej 53 we Włochach i Cyklamenów 28 w Wawrze.

W trakcie budowy jest kolejnych 12 szkół i przedszkoli (budowa ursynowskiej szkoły przy ul. Zaruby 7 zakończy się niebawem, podobnie jak pięciu przedszkoli), a 15 placówek jest planowanych.

Ogółem na edukację w 2020 r. przeznaczyliśmy 5,3 mld zł. To największa pozycja w budżecie miasta.

Przygotowania do roku szkolnego

Miasto zaczęło przygotowania do nowego roku szkolnego już w kwietniu – rozpoczynając proces budowania platformy edukacyjnej eduwarszawa.pl z myślą o edukacji zdalnej i hybrydowej. W wakacje przeprowadziliśmy ankiety jak wyglądała nauka zdalna (w ponad 360 placówkach) oraz szkoliliśmy nauczycieli do pracy na nowej platformie.

Dyrektorzy zgłaszali brak spójnych, jasnych i precyzyjnych wytycznych rządowych, dlatego przygotowaliśmy „Warszawskie wytyczne edukacyjne – nauka w czasie pandemii”, które zawierają wzory regulaminów, instrukcji do łatwego i szybkiego wykorzystania przez dyrektorów oraz rekomendacje dla dyrektorów wszystkich rodzajów placówek jak uczyć również w pozostałych trybach – mieszanym i zdalnym.

Szczepionki dla pracowników oświaty

Warszawa zakupi też szczepionki na grypę dla ponad 43 tys. pracowników stołecznych placówek oświatowych oraz dla blisko 7,5 tys. pracowników pomocy społecznej i miejskich żłobków.

Szczepienia przeciwko grypie są zalecane przez ekspertów, w tym również z Warszawskiej Rady Polityki Zdrowotnej. Chcemy chronić w ten sposób odporność naszych mieszkańców i nie dopuścić do obciążenia szpitali podczas pandemii – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Osoby, które pracują w sektorach oświaty i pomocy społecznej są narażone na grypę i infekcje ze względu na dużą częstotliwość kontaktów społecznych. W ramach akcji każdy nauczyciel, pedagog, opiekun w żłobku, pracownik miejskich domów i ośrodków pomocy społecznej, jak również pracownik personelu administracyjnego i pomocniczego, będzie mógł skorzystać z finansowanych przez miasto szczepień przeciwko grypie.

Grypa jest niebezpieczną chorobą, a najwyższa liczba zachorowań na tego wirusa przypada w okresie jesienno-zimowym. Szczepienia przeciwko grypie nie tylko zmniejszają ryzyko zachorowania, ale przede wszystkim chronią przed poważnymi powikłaniami pogrypowymi, takimi jak: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego. Grypa może także wywołać zaburzenia neurologiczne oraz powikłania ze strony układu nerwowego.

Zasady bezpieczeństwa w szkołach

We wszystkich stołecznych szkołach od 1 września przed wejściem do szkoły i szatni trzeba dezynfekować dłonie.

Do placówek mogą przychodzić tylko osoby zdrowe bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych oraz pracownicy i dzieci, których domownicy nie są zakażeni lub nie przybywają na kwarantannie.

Dzieci przyprowadzają i odprowadzają tylko osoby zdrowe, które muszą przestrzegać środków ostrożności – osłaniać usta i nos, dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki jednorazowe. Opiekunowie (zasada jedno dziecko – jeden opiekun) mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej wyznaczonej przez dyrektora, pod warunkiem zachowania 1,5 m dystansu. Inne osoby z zewnątrz mogą przebywać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.

Wychowawcy klasy ustalili sposoby szybkiej komunikacji telefonicznej z opiekunami ucznia.

Zajęcia mają być tak zorganizowane, aby ograniczyć gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie szkoły – oznacza to np. różne godziny zajęć na boisku. Rekomendujemy jak najrzadszą zmianę sal, w których odbywają się lekcje dla danej klasy. Zalecamy też noszenie maseczek na korytarzach szkolnych. Uczniowie nie mogą się wymieniać żadnymi przyborami szkolnymi.

Sale są wietrzone co godzinę, po każdych zajęciach, a sprzęt sportowy myty lub dezynfekowany.

Wyłączono wszelkie źródełka i fontanny wody pitnej.

W łazienkach są instrukcje jak prawidłowo myć i dezynfekować dłonie.