Type to search

Warszawa dla kultury – ratujemy niezależne teatry

Podziel się

Komuna Warszawa, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru i Stowarzyszenie Sztuka Nowa otrzymają tymczasową siedzibę w Śródmieściu. Pozostaną tam do zakończenia prac remontowych w kamienicy na Pradze Południe. Ich działalność stanęła pod znakiem zapytania, kiedy w grudniu 2019 r. budynek został wyłączony z użytkowania. Nadzór budowlany podjął taką decyzję z powodu pęknięcia w konstrukcji nośnej ujawnionego podczas niedawnego remontu.

Teatry działające przy Lubelskiej 30/32 stworzyły niezwykłą, bardzo ważną dla mieszkańców i kultury stolicy ofertę. Komuna Warszawa to jeden z najważniejszych niezależnych teatrów awangardowych w Polsce, a także istotny punkt na kulturalnej mapie Warszawy. Grupa nie tylko prezentuje sztukę, ale także pomaga ją lepiej zrozumieć. Organizuje spektakle, pokazy performance, wykłady, projekcje filmowe, koncerty i dyskusje. Swoje przedstawienia prezentowała m.in. w Berlinie, Nowym Jorku, Paryżu, Monachium oraz Kijowie.

Budynek przy ul. Emilii Plater 31, do którego niezależni artyści przenoszą swoją działalność, do 2013 r. pełnił funkcje oświatowe. Znajdująca się tam sala gimnastyczna, przestrzenne korytarze, a także dogodna lokalizacja, sprawiają, że miejsce to może zaspokoić potrzeby teatru. Niedawno zakończyły się uzgodnienia warunków udostępnienia nieruchomości. Pomoc zaoferowana przez m.st. Warszawę obejmie także realizację doraźnych prac adaptacyjnych niezbędnych do zagwarantowania bezpieczeństwa osobom przebywającym w śródmiejskim budynku.

Jeszcze w styczniu Komuna Warszawa ma zaprezentować w nowej siedzibie spektakl „Rozmowa o drzewach” w reżyserii nominowanej do Paszportów Polityki Weroniki Szczawińskiej.